Priprema odgovarajućeg supstrata za uzgajanje rasada je ključna za uspješan rast mladih biljaka. Pravilno odabrana mješavina omogućava mladim biljkama da se razvijaju, rastu i da budu zdrave, a buduća berba povrća zavisi od toga kako ste pripremili supstrat. Pripremite supstrat koji je lagan, bogat biljnim hranivima i dobro dreniran, izbjegavajte zemlju iz plastenika ili bašte koja može biti siromašna u pogledu sadržaja biljnih hraniva, sadržavati štetočine i prouzrokovače bolesti. Korištenjem vlastitog supstrata možete uštedjeti novac, a istovremeno pružiti svojim biljkama najbolji mogući početak.
Koje su karakteristike kvalitetnog supstrata?
Prije svega on mora zadovoljiti nekoliko osnovnih uslova: temperaturne osobine, sposobnost zadržavanja vode, fizičke karakteristike, ph reakcije, sadržaj hraniva. Jedna od bitnih osobina je zadržavanje vlage kako bi klijanje bilo uspješno, ali istovremeno mora omogućiti dobru drenažu i cirkulaciju zraka za korijenje. Zatim treba biti mekan i porozan, jer nježni korijenov sistem neće moći rasti u previše kompaktnom supstratu. Mora sadržavati potrebne hranjive materije i imati pH vrijednost od 6,5 do 7, što je idealno za većinu biljaka.
Supstrat kupljen u trgovini ima prednosti i mane. Kupovina gotovog supstrata ima svoje prednosti. Prije svega nema potrebe da kupujete i nabavljate razne komponente. Kvalitetni supstrati već sadrže dovoljno biljnih hraniva. Upotreba je lagana, jer je potrebno samo da iz vreće uzmemo količinu koja nam treba.
Međutim, svjedoci smo da na našem tržištu dobivamo nekvalitetne supstrate koji sadrže štetočine (najčešće tresetne mušice, žičnjake, čak i grčice gundelja) i prouzrokovače biljnih bolest (veliki problem može biti polijeganje rasada i trulež korijena). Kako bi to izbjegli kupljni supstrat potrebno je dezinfikovati. Često na etiketama nije naveden tačan sastav i ph reakcija ili u ponudu nema sastava kakav je nama potreban.
Ako se odlučite za kupovinu, obratite pažnju na ambalažu, datum isteka i izgled. Dobar supstrat bi trebalo biti jednoličan, suh (ne smije biti presuh), bez mirisa plijesni.
Kako pripremiti vlastitu mješavinu za sadnice?
Za pripremu vlastitog supstrata potrebni su vam samo osnovni sastojci, koje možete pronaći u vrtnim centrima. Preporučeni recept za početnu mješavinu uključuje: četiri dijela dezinfikovanog komposta, dva dijela kokosovog treseta, jedan dio treseta ili dezinfikovanog riječnog pijeska i jedan dio vermikulita najenjenog za uzgajanje bilja. Ovaj recept pruža laganu, poroznu i prozračnu podlogu koja omogućava dobar razvoj korijenovog sistema. Perlit i vermikulit pomažu u zadržavanju vlage i poboljšavaju aeraciju, dok kokos poboljšava strukturu i čini ga lakšim i prozračnijim.
Nakon što pripremite tlo, posvetite pažnju redovitom zalijevanju i održavanju optimalne temperature. U početnim fazama razvoja, biljkama nije potrebno mnogo hraniva, ali kad se pojave prvi pravi listovi, možete početi s prihranom.
Fot: Pixabay
Comments are closed