Jesen je idealno vrijeme za sadnju lukovica ljiljana, jer će imati vremena da razviju jako korijenje što će doprinijeti njihovom dobrom rastu i razvoju. Možemo ih saditi u posudama i na otvorenom. Za sadnju na otvorenom odaberite plodno, rastresito i osunčano mjesto. Ljiljani će dobro rasti i u polusjeni. Postoje različite tehnike sadnje ili lukovice ljiljana možemo kombinovati sa drugim ukrasnim vrstama.
Sadnja u posudama
Za sadnju ljiljana možemo koristiti različite posude. Najbolje će odgovarati one sa drenažnim rupama. Na dno stavite šljunak, komadiće cigle, oblutke kako bi formirali drenažni sloj koji će obezbjediti oticanje suvišne vode. Različite sorte ljiljana zahtjevaju različite dubine sadnje. Azijski hibridi se sade na dubinu jednake visini lukovice, dok vrste poput Lilium longiflorum zahtjevaju dubinu dva i po puta veću od visine lukovice.
Sadnja na otvorenom
Uobičajen način sadnje lukovica ljiljana na otvorenom je sadnja u rupe koje su duboke 10 do 15 cm. Na glinastom zemljištu na dno sadne rupe dodajte pijesak ili sitniji šljunak da poboljšate drenažu suvišne vode.
Drugi način je pogodan za brže razmnožavanje ljiljana. Posadite lukovicu u brazdu pod uglom, tako da izdanak počne da raste u stranu, a zatim prema gore. Ova tehnika pomaže da lukovice brzo razviju nove izboje, što rezultira bržim rastom i cvjetanjem sledeće godine. Ova metoda se koristi u jesen, ali je posebno djelotvorna za proljetnu sadnju.
U regijama gdje lukovice mogu izmrznuti tokom zime dubokom sadnjom možemo da ih zaštitimo i omogućimo da prezime. Iskopajte sadnu rupu duboku od 30 do 40 cm, stavite lukovicu na dno i prekrijte zemljom. Ova metoda može usporiti rast i cvjetanje, ali osigurava bolju zaštitu lukovica tokom zime.
Foto: https://pixabay.com/photos/jersey-lily-amaryllis-belladonna-4886534/
Comments are closed