Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Zaštita bilja

Mali, ali opasni neprijatelji poljoprivrednih usjeva

8. prosinac 2024.3 Minuta čitanja

Fitopatogeni virusi su mikroskopski infektivni agensi koji uzrokuju širok spektar bolesti u biljkama, a njihov utjecaj na prinos i kvalitet usjeva može biti značajan. Njihova rasprostranjenost među biljkama često rezultira velikim gubicima. Zbog svoje male veličine i specifičnosti, virusi su među najteže dijagnosticiranim uzročnicima biljnih bolesti, a simptomi koje izazivaju često se mogu pomiješati s oštećenjima uzrokovanim nedostatkom hraniva ili herbicidima.

Njihovo liječenje često nije moguće, a problem je što se brzo šire. Prepoznavanje simptoma, preventivne mjere i odabir otpornijih sorti biljaka ključni su za minimiziranje štete. Unatoč naporima u borbi protiv njih, fitopatogeni virusi ostaju jedan od najvećih neprijatelja poljoprivrednih usjeva širom svijeta.

Koji su simptomi na oboljelim biljkama?

Virusne infekcije izazivaju različite simptome koji uključuju zakržljali rast ili patuljastost, mozaik, nekrozu, hlorozu i deformacije. Simptomi se često ne pojavljuju odmah, a mogu se lako zamijeniti s nedostatkom hraniva ili fizičkim oštećenjima biljke. Možemo ih podijeliti u nekoliko kategorija, uključujući promjene u boji, oblicima i veličini biljnih dijelova:

Mozaici su jedan od najprepoznatljivijih simptoma virusnih bolesti, a mogu se vidjeti kao raznoliki uzorci boja na listovima, poput kombinacija zelene, žute i tamnozelene boje. Ovi simptomi često nastaju zbog infekcije virusom mozaika duhana ili virusom mozaika krastavca. Ovakvi simptomi su često indikacija sistemske infekcije, a mogu biti asimptomatski u nekim usjevima, poput lucerke. Kod nekih kultura, poput tikvica, virus mozaika krastavca uzrokuje ozbiljan gubitak prinosa. Na listovima virusi mogu uzrokovati lokalizovane lezije, mrlje, koje se često pojavljuju kao male hlorotične (žute) ili nekrotične (tamno smeđe) mrlje. U težim slučajevima, ovi simptomi mogu se proširiti, što dovodi do potpunog uvenuća tkiva. Takve lezije mogu biti tipične za virus mozaika duhana, koji uzrokuje nekrotične lezije na biljkama poput duhana i pasulja.

Neki virusi uzrokuju žutilo i pojavu pruga na listovima, što je osobito očito kod trava i nekih povrtnih kultura. U zavisnosti od oblika i nervature lista promjena boje može da zahvati cijelo tkivo lista ili područja između nerava ili same lisne nerve. Na nekim kulturama javljaju se deformacije, najčešće su vidljivi na listovima, ali se javljaju i na plodovima, odnosno podzemnim organima. Pojedini virusi izazivaju pojavu udubljenja na plodovima, a često takve simptome možemo vidjeti na tikvicama i krastavcima,

Virusne bolesti i njihovo liječenje

Kontrola virusnih bolesti kod biljaka predstavlja veliki izazov jer virusi ne mogu biti eliminirani hemijskim tretmanima kao bakterije ili gljive. Ključne su preventivne mjere i sprečavanje da virusi izazovu infekciju. Zbog toga veliku ulogu ima odabir otpornih sorti, uništavanje zaraženih biljaka i njihovih ostataka, poštovanje plodoreda, provođenje karantina, sadnja biljaka koje su osjetljive na određene virusi i koje će pokazati simptome na početku infekcije usjeva ili prije nego što do toga dođe.

Prepoznavanje simptoma virusnih bolesti može biti izazovno, jer se lako mogu pomiješati s onima izazvanima nutritivnim nedostacima ili drugim izazivačima stresa (mraz, suša, nedostatak minerala). Često se koriste molekularne metode detekcije virusa, koje omogućuju precizno prepoznavanje patogena i bolje razumijevanje njihovih osobina.

Foto: Freepik

Comments are closed

Povezani članci