Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Boravak u prirodi

Muče vas žuljevi?

21. Augusta 2024.3 Minuta čitanja

Planinarenje i boravak u prirodi mogu biti nevjerojatno iskustvo, ali i donijeti neugodne žuljeve. Ovi bolni mjehurići često su rezultat dugotrajnog trenja i pritiska na stopala. Kako bi uživali u prirodi potrebno je da razumijemo zašto žuljevi nastaju, kako da to spriječimo i kako da ih liječimo.

Brzo nastaju, a moguća je prevencija

Žuljevi nastaju kada trenje između kože i obuće izaziva nakupljanje tekućine ispod površine kože. Ova reakcija je prirodni način zaštite dubljih slojeva kože od oštećenja i infekcija. Najčešći uzroci su neadekvatna obuća, koja može biti preuska, manji broj, da stvara pritisak na određene dijelove, najviše na pete i prste. Veliki problem je i obuća koja ne obezbjeđuje ventilaciju i dolazi do znojenja stopala i pretjerane vlage. Rizik od nastanka žuljeva povećava obuća koja ne podržava anatomski oblik, posebno svod stopala.

Prevencija započinje odabirom pravih cipela koje se savršeno uklapaju u oblik i veličinu vašeg stopala. Udobnost je na prvom mjestu. Obratite pažnju i na odabir adekvatnih čarapa, jer apsorbuju vlagu, smanjuju znojenje i trenje. Opremite se flasterima i kremama protiv trenja.

Kako ih liječimo?

Kada žuljevi nastanu što prije treba primijeniti tretman kako bi spriječili da zahvate veću površinu i da prodru u dubinu tkiva. Što prije reagujemo biće nam lakše da ubrzamo njihovo zacjeljivanje. Najbolje je da mjehuriće, ako su nastali, ne probijamo. U slučaju da to radimo biće nam potrebna sterilna igla i antiseptik. Površina se prekriva hidro-koloidnim flasterom koji upija tekućinu i štiti kožu od daljnjih oštećenja. Manji žuljevi zahtijevaju odmor, promjenu čarapa i obuće, ali veći zahtjevaju dugotrajniji odmor i tretiranje zahvaćene površine.

Danas se mogu kupiti brojne kreme, gelovi i sprejevi za tretiranje nažuljanih površina. Obično je vrijeme zacjeljivanja od dva dana do tri sedmice.

Kako bi neugodnost bila što manja reagujte čim osjetite da žulj nastaje. Operite površinu koja je nažuljana, time ćete ukloniti prljavštinu i znoj. Dezinfikujte površinu, a male žuljeve možete zaštiti flasterima. Kod mjehura/plikova koriste se flasteri sa hidrogelom.

Što je mjehur veći trebaće više vremena da se sanira. Najbolje je da se nažuljana površina dezinfikuje i odmorimo stopala, skinemo cipele i čarape. Nemojte nanositi nenamjenske kreme, jer će samo pogoršati stanje i bol. Iskusni planinari će se snaći i u prirodi. Mnoge biljke su spas za žuljevita stopala, na prvom mjestu je bokvica/trputac.

Foto ilustracija: https://pixabay.com/photos/rain-barefoot-asphalt-foot-road-5124097/

Komentari su zatvoreni

Povezani članci