Program Globalnog opterećenja bolesti životinja (GBADs) nedavno je predstavio svoj najnoviji tehnički vodič, koji pruža detaljan uvid u metodologije za procjenu ekonomskog tereta bolesti kod stoke i vodenih vrsta. U svjetlu činjenice da uzgajane životinje čine 40 % vrijednosti globalne poljoprivrede i da značajan dio svjetske populacije zavisi od njih za život i finansijsku sigurnost, razumijevanje uticaja bolesti na ove životinje postaje od ključne važnosti.
Vodič donosi pet ključnih metodologija
Osnovan 2021. godine, GBADs, kojeg vodi Univerzitet u Liverpulu, nudi jedinstven, sistematski okvir za analizu opterećenja životinja. Ovaj međunarodni program ima za cilj da podrži veterinarske službe, stručnjake za zdravlje životinja, istraživače i kreatore politike kroz pružanje detaljnih informacija o teretu bolesti životinja.
Novi vodič pod nazivom “GBADs tehnički vodič: radni dokument” donosi pet ključnih metodologija koje GBADs koristi u svojim analizama:
Biomasa stoke: Metode za procjenu ukupne žive težine svih životinja u rizičnoj populaciji, omogućavajući poređenje opterećenja bolesti, vrijednosti stoke i upotrebe antimikrobnih sredstava.
Ekonomska vrijednost uzgajanih životinja: Metode za izračunavanje novčane vrijednosti životinja i njihovih rezultata, što je ključno za donošenje informiranih odluka o upravljanju bolestima.
Metrika gubitka zdravlja životinja (AHLE): Metrika za procjenu ukupnog gubitka u proizvodnji, troškova za veterinarske usluge i proizvode, i drugih gubitaka zbog bolesti.
Pripisivanje specifičnim uzrocima: Metodologija koja pomaže u razumijevanju koje bolesti predstavljaju najveći teret i koje intervencije treba prioritetno primiti.
Širi ekonomski uticaj opterećenja bolesti životinja: Poglavlje koje koristi ekonomske modele za razumijevanje kako opterećenost bolesti utiče na ukupnu ekonomsku aktivnost i različite sektore ekonomije.
Prema riječima prof. Jonathana Rushtona sa Instituta za infekcije, veterinarske i ekološke nauke Univerziteta u Liverpoolu, „Tehnički vodič GBAD-a nudi centralnu referentnu tačku za procjenu opterećenja životinja pomoću metoda unutar analitičkog okvira GBAD-a. Ovaj vodič omogućava bolje razumijevanje ugroženih populacija stoke i doprinosi poboljšanju donošenja odluka, alokaciji resursa, i unapređenju dobrobiti životinja.“
GBADs poziva sve zainteresovane strane, uključujući vlade, institucije i pojedince, da se uključe u prikupljanje podataka i procjene opterećenja bolestima životinja. Program takođe podržava međunarodnu saradnju kako bi se osigurala robusnost, transparentnost i široka primjenjivost metodologija.
Novi vodič je živi dokument koji će se razvijati kako se metodologije usavršavaju, pružajući vrijedne alate za efikasno upravljanje zdravljem životinja na globalnom nivou.
Foto ilustracija: https://pixabay.com/photos/flock-sheep-pastures-meadow-4714759/
Komentari su zatvoreni