Radionica o nelegalnom trovanju životinja i drugim krivičnim djelima nad divljim vrstama i njihovim staništima održana je u Banja Luci je 20.11. 2024. godine. Organizator ovog događaja je ornitološko društvo „Naše ptice“, a radionica je sprovedena u okviru međunarodnog projekta BalkanDetox LIFE koji financira Europska unija, a bavi se suzbijanjem trovanja.
Problem koji doprinosi izumiranju vrsta i narušava bioraznolikosti
Trovanje životinja je nezakonita praksa koja je u Bosni i Hercegovini zabranjena i krivičnim zakonom. Neselektivnim otrovima nanosi se šteta bioraznolikosti, doprinosi izumiranju vrsta i narušava prirodna ravnoteža. Materije koje se koriste u trovanju ubijaju sve životinje koje s njima dođu u kontakt i predstavljaju opasnost po ljudski život. Ova sramotna i opasna praksa najkritičniji je problem u očuvanju prirode jer pogađa brojne ugrožene vrste.
Učesnici ove radionice su bili eminentni stručnjaci iz različitih oblasti. Ukazano je na značaj određivanja zakonskog okvira krivično pravne zaštite životne sredine. Najčešća krivična djela koja se procesuiraju su nezakonit ribolov, nezakonit lov, mučenje i ubijanje životinja, izazivanje požara, nepostupanje po propisima za suzbijanje bolesti životinja i biljaka.
Predstavljeno je poređenje sa zakonodavstvom Kraljevine Španije u pogledu organizacije i zakonskog okvira gdje je uspostavljenja Javna tužilačka kancelarija za zaštitu životne sredine i planiranje zemljišta. Na čelu ove kancelarije nalazi se zamjenik Glavnog tužioca Kraljevine Španije i tužilac za životnu sredinu koji ima tri pomoćnika i 117 tužilaca koji se bave ovim pitanjem.
Učesnici su upoznati sa Strategijom hemijske bezbijednosti Republike Srpske, kao i program One Health zaštita prirode. Ukazano je na nemogućnost laboratorijskih pregleda materijala uginulih životinja, jer u Bosni i Hercegovini nepostoje laboratorije akreditovane za toksikološke analize koje su potrebne da se dokaže trovanje. To je veliki problem kada su u pitanju slučajevi trovanja životinja.
Iz ugla veterinarske prakse ukazano je na vrste trovanja i posledice ovakvih aktivnosti, dok je iz oblasti lovstva ukazano na brojne probleme koji se javljaju na terenu. Saznali smo da na području Bosne i Hercegovine ne postoji smještaj za ozlijeđene divlje životinje i da je taj posao baziran na radu nekolicine entuzijasta kojima je neophodna pomoć u formiranju takvog centra.
Foto: Ranka Vojnović
Comments are closed