Zima može biti divno vrijeme za uživanje u svježim mirisima i ljekovitim svojstvima biljaka u vašem domu. Bilo da želite osvježiti zrak mirisima lavande, ružmarina ili mente, uzgoj ljekovitog i aromatičnog bilja tokom zimskih mjeseci može biti pravi užitak. Osim što će vaš prostor ispuniti umirujućim aromama, ove biljke mogu pružiti i mnoge zdravstvene koristi, poput smanjenja stresa, poboljšanja probave i jačanja imuniteta.
Uzgajanje u stakleniku ili na prozorskoj dasci
Zima nije prepreka za uzgoj bilja, pogotovo u stakleniku ili kući, stanu. Možete posijati sjeme, posaditi reznice ili korijenje. Za najbolji rast, biljke trebaju dodatno osvjetljenje, budući da su dani kraći, a sunčevo osvjetljenje slabije. Ako odaberete visoke biljke, kao što je lavanda, obavezno osigurajte dovoljno prostora, jer neki grmovi mogu doseći i do 2 m visine. Staklenik je idealno mjesto jer obezbijeđuje kontrolisane uslove temperature i vlage, omogućujući bilju da raste čak i tijekom hladnih mjeseci.
Za uzgoj na prozorskoj dasci, bilje će trebati dodatnu pažnju. Kratki zimski dani mogu uzrokovati da biljke budu izdužene i tanje, pa je potrebno dodati umjetnu rasvjetu. Pazite da ne zalijevate previše, jer biljke rastu sporije i troše manje vode. Držite supstrat vlažnim. Drenaža je ključna kako bi se spriječilo truljenje korijena.
Izbor biljnih vrsta za zimski uzgoj
Žalfija ili kadulja se odlikuje antibakterijskim i antiseptičkim svojstvima. Uzimanje čaja od žalfije može pomoći kod probavnih smetnji, a koristi se i za ispiranje usta kod bolesti desni. Kadulja najbolje raste na sunčanim mjestima, a možete je posaditi u duboku saksiju i smjestiti je na lođu ili balkon.
Poznata po svojim opuštajućim svojstvima, lavanda može pomoći u smanjenju stresa i ublažavanju nesanice. Za uzgoj lavande u zatvorenom prostoru potrebno je dovoljno svjetla i topline. Posadite je u duboke posude i osigurajte joj oko 12 h svjetla dnevno.
Ružmarin poboljšava pamćenje i ima ljekovita svojstva. Iako može podnijeti hladnoću u vrtu, kada se uzgaja u saksiji, treba ga držati na svijetlom i toplom mjestu u unutrašnjosti. Osigurajte mu odgovarajući prostor u kuhinji ili blizu prozora.
Menta je jedna od najlakših biljaka za uzgoj u zatvorenom prostoru i može rasti tijekom cijele godine. Pored svojih probavnih svojstava, često se koristi u čajevima. Menta voli vlagu, pa je redovito zalijevanje ključno za njen rast.
Timijan je poznat po svojim antibakterijskim svojstvima, a uzgoj u zatvorenom prostoru moguće je ako mu osigurate puno svjetla i drenažu u tlu. Ovo bilje je odličan prirodni antibiotik koji pomaže kod respiratornih problema i prehlade.
Svestrani bosiljak je istovremeno dodatak jelima i ljekovita biljka. Pomaže kod probave i jača imunološki sistem. Za uzgoj u kuhinji, posadite sjeme u široke saksije s drenažom, redovno ga zalijevajte i osigurajte mu barem 10 h dnevnog svjetla.
Poznata po svojim smirujućim svojstvima, melisa se lako uzgaja i ne zahtijeva puno svjetla. Idealna je za opuštanje i poboljšanje probave.
Origano ima protuupalna svojstva i često se koristi za liječenje prehlade. Uzgoj origana kod kuće može biti izazov, ali s dovoljno svjetla i redovnim zalijevanjem, uspješno će rasti tijekom zime.
Kamilica je omiljena zbog svojih umirujućih učinaka i koristi se za smanjenje stresa i nesanice. Za uzgoj u kući potrebna joj je dobro osvijetljena prozorska daska i plodan, dreniran supstrat.
Dajte im dovoljno svjetla i toplote
Ako biljke ne dobiju dovoljno prirodnog svjetla, koristite umjetne lampe za biljke. Većina aromatičnih biljaka treba između 10 i 12 h svjetla dnevno. Sve navedene vrste vole toplotu, ali izbjegavajte direktnu izloženost radijatorima ili vrućim uređajima. Idealna temperatura za većinu ovih biljaka je između 18 do 22°C.
U zimskim mjesecima biljke rastu sporije i troše manje vode. Pazite da ne pretjerate. Uvijek provjerite da tlo nije previše mokro, jer to može uzrokovati truljenje korijena. Uz malo pažnje i pravilno okruženje, možete uživati u svježem i mirisnom bilju kroz cijelu zimu, što će obogatiti vaš dom i pružiti vam mnoge zdravstvene prednosti.
Foto: Freepik
Comments are closed