Pravilno skladištenje sjemenskog krompira ključno je za očuvanje njegove kvalitete i osiguranje visokih prinosa tokom sezone. Kako bi se izbjegli gubici i očuvala sorte i sjemenske karakteristike, važno je pridržavati se određenih pravila koja uključuju nekoliko ključnih koraka koji moraju biti ispunjeni za uspješno skladištenje krtola.
Priprema i uslovi skladištenja
Prije nego što sjemenski krompir uđe u dugotrajno skladište, potrebno je izvršiti nekoliko pripremnih koraka. Prvi korak je sušenje krtola. Ako se radi o manjoj količini, preporučuje se ozelenjavanje, koje poboljšava otpornost krompira na gljivične bolesti. Ovaj proces uključuje izlaganje svjetlu na betonskoj platformi tokom 7 do 8 dana. Ozelenjavanje ne samo da štiti gomolje od bolesti, već i poboljšava njihovu sigurnost tokom skladištenja.
Nakon sušenja i ozelenjavanja, slijedi period sanacije, gdje se otkrivaju mehanička oštećenja i bolesti poput raznih truleži. Oboljele krtole se uklanjaju kako bi se spriječilo širenje bolesti u skladištu. Ovaj tretman je ključan za očuvanje zdravlja sjemenskog materijala.
Skladištenje se obavlja u prostorijama opremljenim rashladnim uređajem, ventilacijom i uređajima za mjerenje temperature i vlage. Optimalna temperatura za skladištenje je između 3 i 4°C. Ključno je postepeno smanjivati temperaturu nakon što ga dopremimo iz njive. Period hlađenja treba trajati 30 do 32 dana, s padom temperature od pola stepena dnevno. Brzo smanjenje temperature može izazvati temperaturni šok, što vodi do pogoršanja kvaliteta sjemenskog materijala.
Vlažnost vazduha u skladištu treba biti između 85 i 90 % kako bi se spriječio gubitak vode iz krtola. Ovi uslovi moraju biti pažljivo praćeni pomoću psihrometara i gasnih analizatora kako bi se održala stabilnost i spriječile bolesti i trulež.
Redovna kontrola
Tokom skladištenja, redovno uzimanje uzoraka i njihovo analiziranje na bolesti i trulež je od velike važnosti. Ako se u uzorku pronađe više od 20 % truleži, krompir treba ručno sortirati, a partije s visokim postotkom truleži treba odmah poslati na preradu ili prodaju. Ako se neadekvatne temperature i vlaga ne prate pravilno, može doći do klijanja gomolja ili njihovog smrzavanja, što će značajno utjecati na kvalitetu.
S obzirom na to da su proljećni mjeseci kritični za skladištenje, potrebno je održavati temperaturu i vlažnost u skladištu, a tokom proljeća, smanjiti temperaturu kako bi se odložilo klijanje. Također, prije sadnje, krtole treba zagrijati na 15 do 20 °C i omogućiti mu da razvije kratke, čvrste klice koje će olakšati sadnju i osigurati visok prinos.
Pravilno skladištenje sjemenskih krtola zahtijeva pažljivo planiranje i kontrolu različitih faktora kao što su temperatura, vlažnost i zdravstveno stanje gomolja. Prateći ove preporuke, poljoprivrednici mogu osigurati da sjemenski materijal zadrži svoju kvalitet i pruži visok prinos u narednoj sezoni.
Foto: https://pixabay.com/photos/potatoes-vegetables-food-healthy-7570519/
Komentari su zatvoreni