Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Voćarstvo

Šta saditi umjesto osušenog stabla?

28. studenoga 2024.3 Minuta čitanja

Na našim okućnicama ili u voćnjacima uvijek postoje stabla koja su se osušila i potrebno ih je odsjeći, a panj iščupati. Poslije ovog posla ostaje nam prazan prostor. Šta posaditi na tom mjestu? Da li posaditi novu sadnicu ili pustiti zemljište da se odmori? Odgovor na ovo pitanje zavisi od mnoštva faktora, od stanja zemljišta, vrste koja je uklonjena, zdravlja tog stabla. Važno je da se ne žurite s novom sadnjom, već da odvojite vrijeme za pripremu zemljišta, ili razmislite o alternativnim opcijama kao što su zelenišno đubrivo ili povrće. U svakom slučaju, pažljivo planiranje i adekvatna priprema će osigurati zdravlje novih biljaka.

Sadnja novih sadnica

Kada uklonite staro stablo zemljište na tom mjestu može biti iscrpljeno i sa nakupljenim štetnim materijama i patogenima. Stabla su višegodišnja i kroz dugi vremenski period usvajaju biljna hraniva iz zemlje, što može usloviti njegovu iscrpljenost i smanjenje plodnosti.

Ukoliko želite posaditi novo drvo na to isto mesto, važno je temeljno pripremiti zemljište. To znači da treba iskopati dublju rupu i zamijeniti staru zemlju novom, idealno iz drugog dela dvorišta, voćnjaka, ili čak koristiti kupljenu zemlju. Nakon toga, zemljište treba obogatiti o đubrivima.

Ako želite da se izbjegne rizik od bolesti i štetočina koje mogu biti prisutne u zemlji, preporučuje se da se promijeni vrsta biljke. Na primjer, nakon jabuke možete posaditi trešnju, ili druge vrste koje nemaju iste potrebe za hranivima i jednostrano ne iscrpljuju zemljište. Time ćete smanjiti mogućnost prenosa bolesti i štetočina sa starog na novo stablo. Ali obratite pažnju da su neke vrste osjetljivije na zamor zemljišta i može doći do naglog pada rodnosti. Takav slučaj je sa jabukom, kruškom, dunjom i breskvom.

Pustimo zemljište da se odmori

Za one koji nemaju puno prostora, a žele da izbjegnu sve komplikacije oko sadnje nove sadnice, postoji još jedno rješenje. Ostavite zemljište da se odmori, jer to pomaže u njegovoj obnovi i obnavljanju plodnost. Period mirovanja obično traje od dvije do tri godine, a najviše pet ako je sušenje stabla izazvano bolešću ili štetočinama. U tom periodu, zemlju možete obrađivati i koristiti sredstva koja će obogatiti zemlju hranivima i pomoći na suzbijanju prouzrokovača oboljenja i štetočina koji su doveli do uvenuća starog stabla.

Kako bi pospješili procese obnove možete zasijati zelenišno đubrivo: djetelinu, grašak, raž, zob. Mahunarke će zemlju obogatiti azotom, dok će žitarice spriječiti naseljavanje korovskih vrsta. Sjetva povrća je još jedna mogućnost iskorištavanja ovakve lokacije. Uzgajajte lukove, zelenu salatu, začinsko bilje, odnosno vrste koje nisu veliki potrošači biljnih hraniva.

Foto: Freepik

Comments are closed

Povezani članci