Ove godine vađenje glavica crvenog luka prati problem truljenja.
Obavezno je sušenje
Nakon što izvadimo glavice, potrebno ih je očistiti od suvišne zemlje, sortirati i ukloniti vegetativnu masu (listove) i korijenje. Vegetativna masa se skraćuje na 3 do 5 cm. Dio koji ostane će se osušiti, zatvoriti glavicu i spriječiti prodor patogena (prouzrokovača oboljenja) i štetočina. Korijen se skraćuje, ali ne uklanja. Ako bi korijen potpuno uklonili, veoma brzo bi došlo do propadanja glavica.
Zdrave glavice se moraju sušiti kako bi isparila suvišna vlaga, osušile vanjske ljuske i zatvorila (konzervirala) glavica. Optimalna temperatura za sušenje je između 25 i 30 °C, a relativna vlažnost od 60 do 65 %.
Da bi se očuvao dug period tokom zime, luk mora biti odgovarajuće sorte, ubran kada je zreo, glavica treba da bude čvrsta i kompaktna, s jakim i suhim ovojnim listovima. U tkivu luka sadržaj vode treba biti niži, a mineralnih materija viši.
Šta kada glavice zahvate procesi truljenja?
Česte i jake padavine ove godine na nekim lokacijama bile su okidač za pojavu truljenja dijela ili pojedinih listova unutar glavice. Ovakve glavice se moraju što prije potrošiti, jer ne mogu dugo da se skladište. Odvajaju se od zdravih. Kada ih je previše, možemo ih konzervisati na različite načine i spriječiti propadanje. Da biste sačuvali glavice crvenog luka koje su počele truliti, možete primijeniti nekoliko metoda, zavisno o tome koliko brzo ih možete potrošiti i kako ćete ih koristiti.
Najjednostavniji način je čišćenje i odsijecanje trulih dijelova. Pažljivo pregledajte glavice luka i uklonite sve dijelove koji su već truli ili su u procesu truljenja. Ovo će spriječiti da se trulež širi na zdrave dijelove luka. Ovako očišćene glavice je potrebno brzo potrošiti.
Ako imate sušaru ili dehidrator, očišćene dijelove tanko izrežite i osušite. Osušen luk se dodaje raznim jelima, posebno varivima.
Luk u sirćetu je lak i efikasan način čuvanja. Možete očistiti glavice, isjeći ih na kriške ili polovine, i potom ih potopiti u rastvor sirćeta. Obično se koristi jabukovo ili alkoholno sirće. Dobro zatvorite teglu i čuvajte je u frižideru. Sirće će spriječiti rast bakterija i plijesni. Na isti način se pripremljen luk može zaliti maslinovim ili nekim drugim uljem koje će zaštititi luk od daljnjeg propadanja.
Glavice isječene na listiće, rebarca, komade ili kockice se mogu zamrznuti. Prethodno ih možete blanširati (potopiti u ključalu vodu na kratko, a zatim u hladnu vodu) prije zamrzavanja da bi se očuvala tekstura. Luk se može samljeti u pulpu ili kratko prodinstati i zatim zamrznuti. Kod zamrzavanja, pakovanje treba obaviti u manje posudice koje se dobro mogu zatvoriti. Crveni luk ima jak miris i sve namirnice u zamrzivaču mogu da prime njegov miris, zbog čega je od izuzetne važnosti da bude dobro zatvoren.
Ukiselite crveni luk. Postoje brojni recepti za kiseljenje, a marinada kojom zalijevamo može biti obogaćena raznim začinima (so, šećer, biber, lovor, ljuta paprika, mrkva, karanfilići i drugi), izborom ulja i sirćeta.
Foto ilustracija: https://pixabay.com/photos/pickled-onions-red-onion-hamburger-1271885/
Comments are closed