U urbanim sredinama postala je uobičajena praksa betoniranja oko drveća uz samo deblo. Ova praksa se pokazala veoma štetnom po zdravlje i stabilnost stabala. Ona ugrožava vitalne funkcije drveća, što dodatno povećava rizik od padanja stabala, posebno kada je jak vjetar. Razumijevanje negativnih utjecaja betoniranja ključno je za očuvanje gradskog zelenila i očuvanje sigurnosti naših urbanih prostora.
Oporavak stabla nije lak
Betoniranje na direktan način remeti korijen, koji je ključan za usvajanje vode, oksigena i hranljivih materija, što onemogućava pristup resursima potrebnim za njihov razvoj. Bez adekvatnog dotoka vode i hranjivih materija, stabla slabe, opada im imunitet, češća je pojava bolesti i napada štetočina, ne može da se odupre uticajima okoline, promjeni vremenskih prilika.
U takvim uslovima dolazi do postepenog propadanja korijenovog sistema, stablo prestaje rasti, a stabilnost stabla je ugrožena. Jak vjetar povećava opasnost od pada. Takva stabla postaju tempirana opasnost za ljude i okolinu.
Prvi korak u oporavku je da se ukloni betonska kragna koja steže deblo, ali i sav beton koji je dospio između većeg korijenja koje je blizu korjenovog vrata. Potrebno je dobro pregledati u kakvom je stanju stablo, da li zahtjeva dodatnu njegu i u kom obimu.
Treba znati gospodariti drvećem u urbanim sredinama
Kako bismo spriječili štetne posljedice betoniranja, potrebno je podići svijest o važnosti pravilnog upravljanja zelenim površinama. Zaštita korijenskog sustava drveća treba biti prioritet. Umjesto betoniranja, preporučuje se korištenje propusnih materijala koji omogućuju ulazak vode i kisika.
Dizajn urbanih područja mora uzeti u obzir biološke potrebe drveća. Osiguranje prostora za zdrav razvoj korijenja ključno je za očuvanje stabala u gradu. Zaštita drveća znači ne samo očuvanje zelenila, već i osiguranje sigurnosti i kvalitete života svih građana.
View this post on Instagram
Comments are closed