Zima može biti izazovno razdoblje za naše sobne biljke. Promjene temperature, niža vlažnost zraka i nedostatak prirodne svjetlosti često dovode do stresa kod biljaka, što ih čini podložnijima raznim bolestima. Među najčešćim problemima su bolesti uzrokovane prekomjernim zalijevanjem, koje mogu dovesti do truleži korijena.
Previše vlage, veća opasnost od truleži
Prekomjerno zalijevanje je jedan od najčešćih problema s kojima se susreću vlasnici sobnih biljaka tijekom zime. Zbog straha od isušivanja supstrata isled grijanja tokom zime, često pretjeramo sa zalijevanjem. Kada je supstrat u saksijama stalno mokar, korijenje ne može disati, što dovodi do truleži uzrokovane gljivicama ili sličnim organizmima. Simptomi truleži korijena uključuju žutilo i smeđenje listova, slab rast, te smeđenje ili pocrnjenje krošnje i korijena.
Trulež korijena se često javljaju polako. Biljke mogu početi venuti čak i kada je supstrat vlažan, a do toga dolazi zbog oštećenog korijenja koje ne može transportovati vodu do listova. U ovom slučaju, bitno je obratiti pažnju na izgled biljke i zemljište.
Gljivice iz roda Pythium uzrokuju posebno podmuklu bolest koja uzrokuje zaostajanje u rastu, žutilo i uvenuće biljaka. Korijeni zaraženih biljaka postaju tamnije obojen, smeđ do crn, i mekani, pretvaraju s eu kašu. Tkivo korjena se raspada. Često, kada se biljka izvuče iz saksije, veći dio korijenskog sistema ostaje u tlu, što dodatno otežava situaciju.
Phytophtore su gljivice koje djeluju na vrhove korijena, čineći ih tamnosmeđima i mekim. Biljke će često uvenuti unatoč prisutnosti odgovarajuće vlage u supstratu. Ova bolest može uzrokovati i promjene na donjim dijelovima stabljike, koji postaju crni i smeđi, što vodi do opadanja donjih listova. To opadanje može se desiti naglo i u kratkom periodu.
Rhizoctonia je gljiva koja se aktivira u toplim i vlažnim uvjetima. Stvara crvenkasto-smeđe niti koje nalikuju paukovoj mreži, prekrivajući zaražene stabljike i korijene. Zaraženi korijen postaje smeđ i propada, a gljiva može napasti i lišće, uzrokujući smeđenje.
Kako spriječiti bolesti tijekom zime?
Da bi se spriječile bolesti na sobnim biljkama u zimskim mjeseci, neophodno je umjereno zalijevanje. Ne zalijevajte ih dok se površinski sloj supstrata ne prosuši. Provjerite pomoću prsta. Supstrat treba da ima dobre drenažne osobine, a na dnu saksije je obavezan drenažni sloj prije sadnje biljke. U ovom periodu biljkama nedostaje svjetlost. Stavite ih što bliže prozora i koristite umjetne izvore za osvjetljenje.
Biljke su osjetljive na propuh. Držite ih dalje od vrata i prozora koji se često otvaraju. Nagli prodor vazduha i ekstremno kolebanje temperature izazivaju stres i slabljenje imuniteta biljaka. Redovno provjeravajte u kakvom je stanju vaše sobno bilje.
Foto: Freepik
Comments are closed