Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

TnewsTnews
Eko teme

Drveće protiv zagađenja

22. Februara 2025.2 Minuta čitanja

Zagađenje u urbanim sredinama postaje sve veći problem, ali priroda ima svog saveznika u borbi protiv njega. Drveće i vegetacija djeluju kao prirodni filteri koji čiste zrak, smanjuju emisije štetnih plinova i pomažu u regulaciji klime. Uz njihovu pomoć, možemo značajno poboljšati kvalitetu života u gradovima i zaštititi naš planet.

Prirodni filteri

Drveće igra ključnu ulogu u smanjenju zagađenja jer apsorbira štetne tvari i pročišćava zrak. Fotosinteza je proces u kojem biljke apsorbiraju ugljični dioksid (CO₂) iz atmosfere i pretvaraju ga u kisik, što je ključno za smanjenje efekta stakleničkih plinova. Osim toga, drveće filtrira otrovne tvari kao što su ugljen monoksid (CO), azotni oksidi (NOx) i teški metali poput olova. Svi ovi procesi pomažu u smanjenju zagađenja i pružaju nam čistiji zrak za disanje.

U urbanim sredinama posebno je važno drveće jer djeluje kao barijera koja zadržava čestice prašine i dima. Korijenje drveća upija zagađivače iz vode, čime pomaže u čišćenju rijeka i jezera. U gradovima gdje je zagađenje najizraženije, stabla smanjuju negativne efekte emisije iz industrije i saobraćaja, čineći okolinu zdravijom.

Koje vrste drveća odabrati i posaditi?

Neka stabla su posebno efikasna u smanjenju zagađenja. Tako topola Populus sp. brzo raste i učinkovito uklanja CO2 iz zraka. Hrast Quercus sp. filtrira štetne tvari i pomaže u smanjenju ugljičnog dioksida. Bor Pinus sp. i čempres Cupressus sp. prepoznatljivi su po svojoj sposobnosti da upijaju čestice prašine, poboljšavajući kvalitetu zraka u gradovima. Možemo reći da sve vrste četinara odlično upijaju sitne čestice prašine. Javor Acer sp. odlikuje visoka apsorpcija CO2.

Za urbanističke projekte, važno je odabrati stabla koja mogu podnijeti specifične uvjete sredine. Drveće poput paulovnije poznato je po brzoj apsorpciji CO2, dok je bijeli jasen Fraxinus excelsior poznat po svojoj sposobnosti da iz zraka uklanja okside dušika koji su proizvod industrije i motora sa unutarnjim izgaranjem. Odabir pravih biljaka za pošumljavanje može značajno doprinijeti smanjenju zagađenja i poboljšanju općeg zdravlja okoliša.

Foto: Ranka Vojnović

Comments are closed

Povezani članci