Larve žičnjaka ili klisnjaka su pravi problem za uzgajivače biljaka, bez obzira da li ste profesionalac ili amater. Iako odrasli insekti nisu štetni, njihove larve, koje žive u zemlji i hrane se korijenjem biljaka, mogu potpuno uništiti usjeve ratarskih kultura, povrća, začinskog bilja i drugih biljnih vrsta. Zbog njihove ishrane korijenjem biljke usporavaju rast, a mladi usjevi često ne prežive. Ako želite spriječiti ove štete, potrebno je djelovati na pravi način i koristiti učinkovite metode kontrole.
Ko pravi štetu?
Svojim izgledom larve podsjećaju na komadić žice, a njihova veličina zavisi od vrste i kreće se od 1,5 do 4 cm. Prve godine ne uzrokuju štetu, ali kako rastu i razvijaju se postaju pravi problem zbog svoje proždrljivosti. Njihov razvoj traje između tri do pet godina, a najviše su aktivne kada je suho vrijeme i tada su u potrazi za sočnim korijenjem i podzemnim organima. Ako imate zemljište koje je zbijeno, teško, gdje su naizmjenično obrađene parcele i one obrasle travom, sigurno ćete imati problem sa žičnjakom. Ovoj štetočini ne odgovaraju parcele koje se intenzivno obrađuju i gdje je zemlja rahla.
Od njih najviše stradaju mlade biljke, dok starije usporavaju rast, smanjuje se rodnost i kvalitet gomolja ili plodova. Od povrtnih vrsta najviše stradaju: krompir, mrkva, repa, sjeme kukuruza, soje, krastavca.
Kakve metode kontrole primijeniti?
Kako bi smanjili prisustvo larvi i štetu koju one nanose potrebno je preduzimati razne mjere. Prije svega potrebno je poštovati plodored, odnosno smjenu poljoprivrednih kultura. Za optimalan rast, preporučuje se mrkvu posijati na parcelu, odnosno gredicu gdje su uzgajani kupus, paradajz, luk ili krastavci. Krompir se sadni na gredice gdje su prethodno bile žitarice, mahunarke, krastavci, tikve.
Izbjegavajte malčiranje. Okopavanje ne pogoduje razvoju larvi. Pustite kokoške na gredicu prije sjetve, odnosno sadnje. One će pojesti larve. Ostavite peršin, celer i pastrnjak i drugu godinu kada će cvjetati. Odrasle insekte privlače cvjetovi ovih povrtnih kultura i tada ih je lako sakupiti i uništiti. Ne zalijevajte bazu biljka, jer će na tom mjestu ženke da polažu jaja koja mogu propasti ako je zemlja suha. Koristite gorušicu, faceliju, lucerku ili lupinu za zelenišno đubrivo, jer njihov miris odbija ovu štetočinu.
Da biste se riješili larvi žičnjaka možete koristiti jednostavne zamke. Nekoliko kora ili sitnijih komada krompira stavite u čašu koju zakopate u zemlju da im gornji rub bude u razini površine zemlje.To uradite tokom proljeća kad aje zemlja još uvijek vlažna, a prije sadnje, sjetve glavnih usjeva. Svaka 2 do 3 dana ispraznite čaše i uhvaćene larve uništite. Stavite nove kore ili komade krompira.
Drugi način je da na komade krompira ili mrkve iskoristimo kao mamce. Zakopamo ij u zemlju do dubine od 10 cm i zabodemo štapić. Nakon tri dana otkopamo mamac i uništimo uhvaćene larve.
Ljuska jaja djeluje slično kalcifikaciji, povećava sadržaj kalcijuma što ne pogoduje larvama.
Ne zaboravite primijeniti i razne prirodne insekticide pripremljene od raznog bilja. Na prvom mjestu je maslačak, zatim kopriva. U jednu kantu stavite 200 g izgnječenog lišća maslačka i prelijte sa 10 do 12 l vode. Ostavite 12 h i zatim koristite za zalijevanje gredice.
Foto: Freepik
Comments are closed