Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

TnewsTnews
Povtarstvo

Zašto rasad požuti? Evo šta možeš učiniti da ga spasiš!

8. Aprila 2025.2 Minuta čitanja

Zalijevanje, svjetlost, temperatura – sve to utiče na zdravlje biljaka, ali šta ako rasad počne žutiti, bez obzira na to što ih pravilno njeguješ? Mnogi se okreću standardnim rješenjima, poput povećanja svjetlosti ili smanjenja zalijevanja, ali pravi krivac često leži u nečemu što zaboravljamo, u nedostatku hranjivih materija.

Biljke žute kada su gladne

Svima se dogodilo da se suoče sa pojavom žutila. Kada presadimo mladi rasad, pravilno ga zalijevamo, osiguramo im svjetlost, a one ipak počnu žutiti i sušiti se. Da, može biti frustrirajuće, ali rješenje nije uvijek u pitanju s vodom ili svjetlom. Često je uzrok nedostatak ključnih hraniva koje biljke ne mogu iskoristiti zbog nekoliko razloga.

Jedan od prvih simptoma nedostatka biljnih hraniva je žutilo listova, poznato kao hloroza. Ovo se događa kada biljke ne mogu proizvoditi dovoljno hlorofila, pigmenta koji im daje zelenu boju i omogućava fotosintezu. Bez hlorofila, biljke ne mogu rasti i razvijati se kako bi trebale. Nažalost, ponekad se hranjivi sastojci ne apsorbiraju pravilno zbog karakteristika zemljišta.

Šta nedostaje?

Najčešće mladim biljkama nedostaje azot, kalijum, ali i mangan. Nedostatak azota može biti jedan od glavnih uzroka žutila. Ako primijetite da biljka prestaje rasti, a listovi gube boju, postaju žuti, to je signal da biljka nema dovoljno azota. U tom slučaju, listovi će postati manji i počet će opadati, počevši od donjih dijelova biljke.

Kada je u pitanju nedostatak kalijuma žutilo počinje od rubova donjih listova, a zatim se širi i biljka se osuši. Ovaj problem možeš riješiti pravilnom primjenom đubriva bogatih kalijumom.

Male, žute mrlje na listovima ukazuju na nedostatak mangana.

Foto: Pixabay

Comments are closed

Povezani članci