Iako je hloramin, hemikalija koja se koristi za dezinfekciju vode, već dugi niz godina alternativa hloru u mnogim zemljama, nedavno je otkriveno da njegova primjena može dovesti do stvaranja novog, potencijalno toksičnog jedinjenja u vodi za piće. Otkriće aniona hloronitramida u vodi za piće izaziva alarm, jer je ova materija pronađena u svim uzorcima vode tretirane hloraminom u USA, a njeni nivoi često prelaze sigurnosne granice. Iako se istražuju efekti ovog jedinjenja, sličnosti s drugim toksičnim supstancama naglašavaju potrebu za hitnim proučavanjem rizika po zdravlje ljudi.
Učestalost otkrivanja
Prema najnovijim istraživanjima objavljenim u Science, anion hloronitramida prisutan je u svim analiziranim uzorcima vode tretirane hloraminom, s prosječnim nivoima od 23 mikrograma po litri, dok u nekim slučajevima doseže i gotovo 100 mikrograma po litri. Ovo je zabrinjavajuće jer su regulatorne granice za nusproizvode dezinfekcije obično postavljene na 60 do 80 mikrograma po litri. Iako je tačno utvrđeno da je hloronitramid prisutan u vodi od 1980-ih, njegova precizna struktura i toksičnost dugo su bili nepoznati, što izaziva zabrinutost među istraživačima i zdravstvenim vlastima.
Iako toksičnost hloronitramida još nije potpuno istražena, njegov hemijski sastav i ponašanje sugerišu da bi mogao imati štetne efekte slične drugim toksičnim jedinjenjima koja nastaju u vodi tokom procesa dezinfekcije. S obzirom na njegovu stabilnost i sposobnost dugotrajnog zadržavanja u vodi, ovo jedinjenje predstavlja potencijalnu opasnost za zdravlje miliona ljudi koji piju tretiranu vodu. Zbog ovoga, naučnici pozivaju na dalja istraživanja kako bi se procijenio stvarni rizik i kako bi se omogućile odgovarajuće mjere zaštite.
Foto: Pixabay
Comments are closed