S dolaskom jeseni i završetkom berbe, mnogi voćari će obaviti pripremu voćnih stabala za nadolazeće zimske mjesece. Pravilna njega stabala nakon berbe može značajno uticati na njihovo zdravlje i kvalitet buduće berbe. Kako bi stabla uspješno prezimila, krenula sa vegetacijom na proljeće i donijele dobar rod sledeće godine bitno
Čišćenje, đubrenje, zalijevanje
Prvi korak u pripremi stabala za zimu je čišćenje područja oko debla i ispod krošnje. Uklonite opale plodove, ako ih ima, Takođe, sakupite i iznesite iz voćnjaka opale grane i lišće.
U šumi je sasvim normalno da niko ne sakuplja opalo lišće i granje koje padne na površinu zemlje. U voćnjacima ostavljanje ovakvog materijala može biti rizično. Posebno problematično može biti ostavljanje plodova koji pored osa i stršljenova privlače i brojne štetočine, od insekata do glodara, i služe kao izvor patogena, prouzrokovača voćnih bolesti. Na vama je da procijenite situaciju i odlučite koje su dobrobiti, a koje štete ako ostavite ovaj otpad na površini zemlje. Čišćenje je obavezna preventivna mjera, ako se u voćnjaku pojave štetočine i bolesti koje prezimljavaju u ovom materijalu. Ispod krošnje pokosite korov. Okolo debla možemo staviti malč, ali on ne smije dodirivati deblo. Najbolje je kada je malč materijal od debla udaljen 15 do 20 cm. Za malčiranje se koriste slama, sijeno, kompost, drvena sječka, piljevina. Pazite na odabir vrste drveta od koga je piljevina ili drvena sječka, jer mogu snažno uticati na promjenu ph reakcije zemljišta.
Jesen je vrijeme kada se obavlja primjena đubriva koja su bogata kalijumom, fosforom. Ovi elementi će pomoći u dozrijevanju vegetativnih prirasta, što može spriječiti njihovo izmrzavanje tokom zime. U sušnim periodima osigurajte dodatno zalijevanje kako bi stabla bila hidratizirana. Osim toga, biljna hraniva će pozitivno uticati na razvoj rodnih, cvjetnih pupoljaka. Pored osnovnih elemenata često se dodaju đubriva bogata magnezijumom i cinkom.
Obavite sanitarnu rezidbu
Nakon berbe, sanitarna rezidba treba biti prioritet. Najpovoljnije vrijeme za ovaj tip rezidbe je kraj oktobra ili početak novembra, kada su stabla već izgubila lišće, a temperature nisu ekstremno niske. Ako primijetite znakove bolesti ili štetočina, obavite rezidbu odmah i tretirajte rane odgovarajućim sredstvima. Uklonite sve polomljene grane, jer rane na njima mogu biti ulazna vrata za štetočine i prouzrokovače infekcija. Redovno provjeravajte stabla zbog simptoma bolesti i štetočina i koristite biološke preparate ako je potrebno.
Pravilna priprema stabala jabuka za zimu može značajno poboljšati njihov zdravlje i osigurati kvalitetnu berbu u narednoj sezoni. Obratite pažnju na ove korake i pružite svojim voćnim stablima najbolju moguću njegu.
Foto ilustracija: https://pixabay.com/photos/apples-apple-tree-fruit-red-fresh-693971/
Komentari su zatvoreni