Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

TnewsTnews
Zaštita bilja

Kako spasiti krasulu?

19. Februara 2025.4 Minuta čitanja

Krasula, poznata i kao drvo novca, biljka je koja može unijeti mnogo zelenila u vaš prostor. Iako nije previše zahtjevna, ipak može biti osjetljiva na određene uslove. Naša čitateljka je pitala šta uzrok propadanju krasule i kako pomoći biljci da se oporavi.

Nije zahtjevna, ali ima svoje hirove

Ova biljka obično ne zahtijeva puno njege, ali postoje određeni uticaji koji joj mogu smetati. Ako vaša krasula odjednom počne gubiti lišće, padati ili imati mekano stablo, uzroci mogu biti brojni. Moguće je da biljka doživljava stres zbog presađivanja, premale saksije, promjena temperature ili prekomjernog zalijevanja. Takođe, suhi zrak ili izlaganje propuhu mogu izazvati probleme.

Razlog opadanja lišća može biti i nepravilno zalijevanje, bilo previše ili premalo vode. Voli suh supstrat, pa je važno ne pretjerivati sa zalijevanjem. Ljeti je dovoljno zalijevati biljku jednom ili dva puta sedmično, dok zimi zalijevanje treba smanjiti na jedno do dva zalijevanja. Uvijek se pobrinite da se supstrat između zalijevanja potpuno osuši kako bi korijeni izbjegli truljenje.

Osigurajte idealne uslove

Jedan od ključnih faktora za zdravlje krasule je svjetlost. Biljka voli raspršeno svjetlo, ali nikako direktnu sunčevu svjetlost, koja može uzrokovati opekotine na njezinim listovima. Idealno mjesto za nju je blizu prozora na jugoistoku. U toplijim mjesecima, može uživati na balkonu, ali pazite da nije izložena previše vrućem zraku. Ako se prostorija u kojoj držite biljku ne provjetrava redovito, biljka neće biti zadovoljna, jer ne podnosi ustajali zrak.

Pazite da ima odgovarajuću temperaturu. Ne voli suhi vazduh, pa izbjegavajte stavljanje biljke blizu radijatora ili drugih izvora toplote. Zimi, kada vazduh u zatvorenom prostoru može biti vrlo suh, razmislite o postavljanju ovlaživača zraka kako biste stvorili ugodnu atmosferu. Redovito provjetravanje prostorije također pomaže u održavanju zdrave biljke.

Šta uzrokuje stres biljke i da li ga možemo spasiti biljku?

Ovo je tropska biljka, što znači da može reagovati na stres zbog nepravilnog zalijevanja ili promjena temperature. Jedan od najčešćih razloga zašto vaša biljka može početi gubiti lišće je zalijevanje hladnom vodom. S obzirom na to da a potiče iz toplijih krajeva, zalijevanje hladnom vodom može uzrokovati stres. Zbog toga se preporučuje korištenje tople ili odstajale vode, koja ima sobnu temperaturu. Osim toga, izbjegavajte zalijevanje kad je supstrat još mokar, jer previše vode može uzrokovati truljenje korijena.

Kada biljka počne padati, važno je provjeriti stanje korijena. Ako je korijen propao, jedina opcija je da uzmete reznice iznad oštećenog dijela i pokušate ih ožiliti. Ako je korijen još uvijek u dobrom stanju, uklonite oštećene dijelove, dezinfikujte korijen, najbolje slabim rastvorom kalijum permanganatata ili pepela. Saksiju dobro operite, a supstrat zamijenite. Obavezno provjerite ima li u tlu štetočina, poput tresetnih mušica, koje mogu uzrokovati oštećenja na korijenima.

Problem nekvalitetnog supstrata

Za zdravlje krasule ključno je koristiti dobar supstrat. Biljka najbolje raste u supstratu koji je lagan, dobro dreniran i sprječava zadržavanje previše vlage. Idealna mješavina za presađivanje sastoji se od supstrata za kaktuse i sukulente, uz dodatak pijeska i perlita u omjeru 2:1:1. Ova kombinacija omogućava dobru prozračnost i sprječava truljenje korijena.

Znajte da krasula nije ljubitelj čestih presađivanja, pa to treba raditi samo kada saksija postane preuska za korijen. Pazite, da joj saksija nije premala, jer će za biljku biti stres ako joj korijenje dodiruje ivice saksije. Prilikom presađivanja oštećenja korijena svedite na najmanju moguću mjeru. Obavezno koristite drenažni sloj na dnu saksije kako biste spriječili nakupljanje viška vode. Ako primijetite da supstrat nije kvalitetan ili sadrži štetne organizme, obavezno ga promijenite, a novu zemlju dezinfikujte, na primjer, u pećnici, kako biste spriječili moguće infekcije ili pojavu štetočina.

Foto: X mreža – postavili su nam pitanje

Comments are closed

Povezani članci