Kravlji stajnjak, često percipiran kao običan poljoprivredni otpad, sada se pretvara u izvor obnovljive energije koji bi mogao dati nov način na koji proizvodimo električnu energiju. Uz pomoć anaerobne digestije, kravlji stajnjak može se pretvoriti u biogas, a zatim u električnu energiju. To pruža nov način upravljanja otpadom. U sadejstvu sa solarnom energijom postaje element održivog razvoja.
Biogas iz stajnjaka
Korištenje kravljeg stajnjaka kao izvora energije ne samo da smanjuje otpad, već i doprinosi smanjenju emisije metana u atmosferu. Metan je staklenički gss koji je mnogo snažniji od ugljičnog dioksida. Njegovim iskorištavanjem umanjuje se uticaj na klimatske promjene.
Anaerobna digestija je proces u kojem mikroorganizmi razgrađuju organsku materiju bez prisustva oksigena. Kada se kravlji stajnjak stavi u anaerobni digestor, bakterije razgrađuju materijal i proizvode biogas, koji se sastoji prvenstveno od metana i karbondioksida. Bez dodavanja drugih organskih komponenti, iz 1 kg kravljeg balege može se proizvesti 30 do 36 l biogasa, navodi se u radu koji je objavio Science Direct.
Proizvodnja električne energije
Metan, kao gorivo s visokim energetskim sadržajem, može se koristiti za proizvodnju električne energije putem motora ili turbina. Farme širom svijeta, posebno u Europi i Sjedinjenim Američkim Državama, implementiraju anaerobne digestore kako bi smanjile troškove energije i stvorile vlastitu električnu energiju. U Indiji, biogas digestori poboljšavaju kvalitet života ruralnih zajednica, omogućavajući im korištenje biogasa za kuhanje i elektrifikaciju domaćinstava. Biogas je izuzetno koristan u ruralnim područjima, gdje je lako dostupan životinjski otpad.
U kombinaciji sa proizvodnjom iz solarnih panela povećava se pozitivan uticaj na životnu sredinu, smanjuje ovisnost o fosilnim gorivima. Proizvodnja električne energije iz biogasa doprinosi smanjenju zagađenja zemljišta i vode, dok solarna energija poboljšava kvalitet vazduha i smanjuje globalni karbonski otisak. Osim ekoloških prednosti, ove tehnologije nude i društvene koristi, kao što su stvaranje radnih mjesta i jačanje energetske nezavisnosti lokalnih zajednica.
Usprkos prednostima, usvajanje ovih tehnologija suočava se s izazovima, uključujući visoke troškove inicijalne infrastrukture i nedostatak državne podrške. Međutim, troškovi opreme opadaju, a interes za održiva rješenja raste.
Foto ilustracija: Freepik
Comments are closed