Mahune su lako svarljive i dobre za rad crijeva, jer imaju manji sadržaj celuloze u odnosu na ostale mahunarke.
Nutritivno bogatstvo
Odlikuju se visokim sadržajem minerala, a zbog malog sadržaja ugljikohidrata preporučuju se i dijabetičarima. Sadržaj vlakana je izbalansiran što pomaže kod regulisanja probave i štiti sluzokožu crijeva. Njihovom konzumacijom snižavamo vrijednost holesterola u krvi. Bogate su vitaminom B6. Kod nas se najviše konzumiraju zelene, žute, ljubičaste i šarene (žute sa ljubičastim prugicama) mahune.
Imaju mali sadržaj kalorija i manji sadržaj proteina u odnosu na zrno, što ih čini odličnim kada želimo sačuvati određenu kilažu ili smršaviti. Veoma su zasitne.
Ne preporučuju se za ljude koji pade od kolitisa i drugih poremećaja želuca zbog visokog sadržaja vlakana.
Nakon čišćenja i pranja mogu se čuvati u frižideru dva do tri dana, najbolje u papirnatoj ili perforiranoj kesici. Zaleđene mogu biti i do jedne godine. Skuhane na pari sačuvaju najviše korisnih sastojaka, a koriste se u pripremi raznih salata.
Salata od mahuna i krompira
Lagano, ljetno jelo koje se brzo priprema. Može da se posluži kao salata, prilog, ali i glavno jelo. Potrebno vam je 400 g mahuna, 300 g krompira, jedan češanj bijelog luka, tri lista bosiljka, prstohvat soli i dvije kašike ulja, najbolje maslinovog.
Krompir operite, ogulite i kuhajte oko 25 minuta. Mahune očistite i skuhajte, ali nemojte prekuhati. Procijedite ih i ostavite da se ohlade. U jednu posudu dodajte ulje, sitno nasječene bijeli luk i bosiljak. Dobro izmiješajte.
Krompir isijecite na komade srednje veličine, da su približne dužine kao komadi mahuna. Dodajte smjesu ulja i začina i posolite, promiješajte. Salata može da se jede topla ili rashlađena u frižideru. Kako bi je obogatili dodajte tunjevinu, kuhana jaja i ukrasite pečenim, usitnjenim orasima ili komadima čeri paradajza.
Prijatno!
Comments are closed