Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Ostalo

Lažne sorte voća i povrća – svemogući fotošop

11. kolovoz 2024.4 Minuta čitanja

U doba digitalne revolucije, slike koje se pojavljuju na internetu često nisu onakve kakvima se čine. Lažne sorte voća i povrća koje su fotošopirane ili digitalno uređene postaju sve češće, a njihova popularnost raste zbog njihove privlačnosti i ekscentričnosti. Na fotografijama se prikazuju plodovi, ali nikad nije prikazana fotografija usjeva. Kako je tehnologija napredovala uskoro možemo prestati vjerovati svojim očima,

Fotošopirana pijaca

U nastavku donosimo primjere najzanimljivijih lažnih sorti koje su osvojile pažnju korisnika društvenih mreža i internetskih foruma.

Plavi paradajz/plava rajčica

Jedan od najzanimljivijih primjera je paradajz/račica čiju su plavi plodovi posljednjih godina zapanjile korisnike interneta. Iako bi mogle zvučati kao uzbudljiva inovacija, u stvarnosti ne postoje prirodne sorte sa plodovima takve boje. Ove slike su često rezultat fotošopa, osmišljene kako bi stvorile privid egzotičnih i genetski modificiranih plodova.

Crna lubenica

Crna lubenica je još jedan primamljiv primjer. Fotografisani s nevjerojatno glatkom i tamnom korom, ovi plodovi često se prikazuju na društvenim mrežama. U novije vrijeme lubenice dobijaju nevjerovatno obojeno meso ploda. Iako ovakva sorta lubenice ne postoji, slike se često uređuju kako bi se stvorio dojam o nečem novom i uzbudljivom.

Žuti krastavci

Plodovi krastavca u prirodi nikada neće imati neonski žutu objenost kore, mesa i sjemenki ploda. Iako postoje sorte krastavaca u različitim nijansama, potpuno žuti krastavci obično su rezultat digitalnog uređivanja, a ne prirodnog uzgoja.

Ružičasti krompir/krumpir

Slike jarko ružičastih ili ljubičastih krumpira (ne misli se na prirodno ljubičast krompir) su česte na internetu. Njihova barbi roze boja kore i mesa ploda plijeni pažnju. Iako krumpiri dolaze u različitim bojama, intenzivne boje prikazane na ovim slikama često su rezultat fotošopa, jer prirodni krumpiri rijetko imaju tako intenzivne nijanse.

Zelene i plave jagode

Neonski zelene jagode s vrlo privlačnim izgledom često se viđaju u online postovima. Iako jagode mogu imati zeleni ton prije nego što sazru, potpuno zeleni plodovi prikazani na slikama obično su digitalno manipulirani.

Plave jagode su još jedan primjer voća koje u stvarnosti ne postoji. Iako bi plave jagode mogle zvučati intrigantno, one su često digitalno uređene slike, jer prirodno voće te boje ne postoji. Na fotografijama se razlikuju potpuno fotošopirani plodovi na kojima su meso i sjemenke obojene istom plavom bojom. Drugi način je da plod umoče u jestivu plavu boju. Površina ploda tako postaje plava dok je unutrašnjost i dalje crvena.

Grožđe duginih boja

Šareno grožđe, s plodovima u različitim bojama poput jarko plave, zelene, ljubičaste i crvene, također se često pojavljuje na internetu. Iako postoje sorte grožđa s različitim nijansama boje, potpuno šareno grožđe kakvo se prikazuje na ovim slikama često je rezultat fotošopa.

Nepostojeće voće i povrće

Glavni razlog za ovu praksu je stvaranje vizualno privlačnog sadržaja koji privlači pažnju i angažman na društvenim mrežama. Slike nepostojećeg ili neprirodnog voća mogu izazvati uzbuđenje i znatiželju kod publike, dok marketinški stručnjaci koriste ove slike za promociju proizvoda ili ideja.

Za potrošače je važno biti svjestan ovih manipulacija i uvijek provjeriti izvore i autentičnost informacija koje nalazimo online. Ako nešto izgleda previše dobro da bi bilo istinito, možda je upravo to slučaj. Upotreba tehnologije poput fotošopa i sada AL može biti zabavna, ali važno je razlikovati stvarnost od fikcije.

Ove slike su fascinantne i zabavne, ali uvijek je dobro biti kritičan prema onome što vidimo na internetu.

Foto: FB/SD Hof

Comments are closed

Povezani članci