Stubaste šljive su postale popularne među amaterima i voćarima zbog svog neobičnog oblika i visoke plodnosti. Ova sorta je nastala slučajnom mutacijom, a njen razvoj je bio inspiriran prethodnim uspjehom drugih voćaka sa sličnom krunom. Poznate su po svojoj kompaktnosti i rodnosti, zbog čega se uzgajaju na malim površinama. Iako imaju nekoliko prednosti, kao što su lakša njega i berba, imaju i svoje mane.
Slučajno otkriće
Pojavile su se u drugoj polovini 20. vijeka u SAD-u. Ovaj neobičan oblik stabla izazvao je interes ljudi koji su prepoznali njegov potencijal za proizvodnju plodova na manjim površinama. Sve je počelo kao slučajna mutacija na jednom stablu jabuke vrste Macintosh. Voćar je primetio da se jedna grana stabla jabuke razvijala okomito, stvarajući uski oblik s plodovima koncentriranim na toj grani. Ova specifičnost je bila toliko očigledna da je odlučio pokušati razmnožiti ovu jedinstvenu biljku. Rezultat njegovog eksperimenta bio je stablo jabuke Leader, koje je imalo usku i izduženu krošnju.
Pogodne za skučene prostore
Razlikuju se od klasičnih sorti zbog svog posebnog oblika stabla i rasta. Njihovo stablo je nisko, dostiže visinu od 2 do 2,5 m. To im daje prednost i mogućnost uzgoja u malim voćnjacima, urbanim sredinama, terasama i balkonima. Krošnju formira mali broj grana, dužine između 14 i 25 cm, koje se razvijaju uspravno i formiraju kompaktnu izduženu, usku krošnju.
Pojedinačna stabla imaju manji rod u odnosu na klasične sorte, ali se godišnje može ubrati od 5 do 10 kg plodova. Borba plodova je olakšana. Na istoj površini se može posaditi veći broj sadnica, što kompenzira manji urod po pojedinačnim stablima.
Njena mana je kratak životni vijek, jer već poslije 10 godina počinje da opada rodnost.
Foto ilustracija: Pixabay
Comments are closed