U svjetlu rastuće zabrinutosti zbog ptičje gripe, britanske vlasti su uvele novi zakon koji je zahtjevao od vlasnika peradi da ih registruju prije 1. oktobra, izvještava BBC. Ovaj korak je dio strategije za sprečavanje budućih epidemija i zaštitu peradarske populacije. Iako su poljoprivrednici podržali “Chicken License” inicijativu, mnogi mali vlasnici se osjećaju opterećeno birokratskim procesom i potencijalnim kaznama.
Registracija kao ključna mjera
S obzirom na nedavne epidemije ptičje gripe, koje su rezultirale masovnim ubijanjem peradi u UK, vlasti su odlučile da riješe problem na način koji će obezbijediti sigurnost peradi. Jorge Martin-Almagro, vladin zamjenik glavnog veterinarskog službenika, upozorio je da samozadovoljstvo može dovesti do ozbiljnih problema, čak i ako trenutno nema prijavljenih slučajeva kod ptica u zatočeništvu. Dok se poljoprivrednici slažu da je registracija „od vitalnog značaja“, mnogi vlasnici peradi koje drže u dvorištima izražavaju sumnju u potrebu za dodatnom birokratijom.
Prema podacima, više od 360 potvrđenih slučajeva ptičje gripe registrovano je između oktobra 2021. i februara 2023. godine, što je dovelo do uništavanja miliona ptica. Zbog ovih brojki, James Porter, farmer iz Linkolnšira, ističe da je registracija neophodna kako bi se brzo reagovalo na eventualne epidemije. Njegova jata nikada nisu bila pogođena ovom bolesti zahvaljujući strogim mjerama biološke sigurnosti, ali je svjedočio patnjama svojih kolega koji su izgubili čitava jata.
Moraju se prijaviti i najmanja jata
S druge strane, vlasnici dvorišnih kokoši poput Ray Holmesa i Dereka Smitha izražavaju zabrinutost zbog mogućih kazni koje bi mogle iznositi do 2.500 funti. Smith naglašava da je dobit od četiri jaja dnevno daleko manja od potencijalnih troškova povezanih sa neispunjavanjem zakonskih obaveza. „To je birokratija koja je poludjela“, kaže on, dok Holmes dodaje da se suočavaju s neizvjesnošću zbog divljih ptica koje lete u njihovom okruženju.
Uprkos otporu malih vlasnika, vlada insistira na važnosti registracije za zaštitu domaće peradi. „Mapiranje“ lokacija svih ptica u zatočeništvu postavljeno je kao glavni prioritet, što bi omogućilo bržu reakciju na buduće epidemije. Dok se trenutno rizik za ljude smatra niskim, stručnjaci upozoravaju da je širenje virusa među stokom i divljim životinjama i dalje ozbiljna prijetnja. Vrijeme će pokazati kako će se ove mjere odraziti na zajednice i kako će se vlasnici pilića prilagoditi novim pravilima.
Just about to register my bird 🐔🤔 pic.twitter.com/zkrzWBkaq4
— 𝘽𝙀𝙇 (@Bel_B30) September 29, 2024
Foto: Pixabay
Comments are closed