Fuzarioza četinara je ozbiljna gljivična bolest izazvana patogenim gljivicama roda Fusarium. Iako može zahvatiti različite vrste biljaka, najčešće pogađa četinare, kao što su borovi, smreke, jela i tuje. Ova bolest može izazvati značajnu štetu u šumama, rasadnicima i ukrasnim vrtovima, te ozbiljno ugroziti zdravlje biljaka.
Simptomi na četinarima
Najčešći simptomi su polagano uvenuće biljaka, a sve započinje prorjeđivanjem krošnje. Iglice biljaka mijenjaju boju, postajući crvene ili smeđe, a veći dijelovi krošnje se počinju sušiti. Znakovi bolesti obično počinju od donjih dijelova biljke i šire se prema gornjim granama. Infekcija može uzrokovati smanjenje rasta biljaka, a u težim slučajevima dolazi do truljenja korijena, što dovodi do uvenuća biljke.
Jedan od ključnih simptoma fuzarije je oštećenje provodnih biljnih tkiva. Micelij gljivice sprečava cirkulaciju hranjivih materija i vode, što rezultira opadanje iglica, uvenućem i truljenjem korijena. Kod mladih biljaka, korijenski vrat je najčešće zahvaćen, dok se kod starijih biljaka bolest širi na korijenski i vaskularni sistem, uzrokujući veće štete na biljkama. Ako se bolest ne liječi, može dovesti do sušenja grana i cijele krošnje. U ozbiljnim slučajevima, čitava biljka može uvenuti poslije nekoliko godina kada se bolest ne liječi .
Vrste fuzarioza četinara
Ovu bolest izazivaju gljivice iz roda Fusarium, ali različite vrste koje napadaju određene četinare i imaju svoje karakteristike. Najčešće bolest izaziva Fusarium oxysporum koja je široko rasprostranjena i ima veliki broj domaćina. Često izaziva trulež smreke, jele i bora, a prepoznaje se po trulenju korijena i uvenuća. Po štetnim posledicama veoma joj je slična Fusarium solani koja se još brže širi, ali nema iste simptome. Na borovima uvenuće izaziva Fusarium circinatum.
Pored ovih vrsta koje najčešće izazivaju infekciju, povremeno se javljaju i drugi pripadnici ovog roda. Spore fuzarioznih gljivica se šire putem vode, biljnih ostataka, na ljudima, životinjama, opremi, mehanizaciji ili vjetra. To im daje mogućnost da brzo zahvate područje, što najviše dolazi do izražaja u gustim zasadima, posebno u živim ogradama. Optimalni uslovi za razvoj fuzarioze su toplo i vlažno vrijeme, dok rane izazvane mehaničkim oštećenjima ili štetočinama omogućuju lakši ulazak spora u biljke.
Foto: simptomi Fusarium circinatum/Wikipedia
Comments are closed