Motorizovani duvači i usisivači lišća su sve popularniji u modernim vrtovima, ali sa sobom donose brojne negativne efekte. Osim što zbog buke koju stvaraju smetaju ljudima, ovi alati ozbiljno ugrožavaju životnu sredinu. Njihova upotreba u urbanim sredinama, gdje su i inače prisutni visoki nivoi buke, postaje prava prijetnja za mikrosvijet zemljišta i zdravlje biljaka. Za zdravlje vrta i opstanak lokalnih ekosistema, bolje je koristiti ekološke metode čišćenja, kao što su metla i grablje, koje neće narušiti ravnotežu zemljišta i zaštiti će male životinje.
Buka, zagađenje i šteta za zemljište
Oni mogu stvoriti buku do 120 decibela, što je isto kao buka od čekića ili motorne pile. Iako ne postoje zakonska ograničenja za buku koju prouzrokuju, očekuje se da će EU uredba na ovu temu biti donesena 2025. godine. U međuvremenu, u mnogim zemljama već postoje ograničenja za rad u stambenim područjima, a usisivači za lišće i duvači su zabranjeni nedeljom i tokom državnih praznika.
Gornji sloj površine zemlje je domaćin mikroorganizmima koji igraju ključnu ulogu u razgradnji organskog otpada. Kada lišće opadne, pruža zaštitu zemljištu od isušivanja, erozije i mraza. Međutim, korišćenje motorizovanih alata kao što su duvači i usisivači uklanja ovu zaštitu, uništavajući važne hranjive materije i ugrožavajući životne cikluse malih životinja.
Ovi alati zagađuju kvalitet vazduha. Sagorjevanjem benzina nastaju štetni gasovi. Osim toga, duvači lišća mogu podići čak deset puta više fine prašine nego obična metla, čime se pogoršava kvalitet vazduha.
Prednosti upotrebe grablji i metli
Umjesto upotrebe štetnih motorizovanih alata, stručnjaci preporučuju korišćenje grablji i metli, koje ne nanose štetu zemljištu, životinjama i biljkama. Lišće koje padne u jesen nije otpad, već važan prirodni resurs koji možemo koristiti za malčiranje, kompostiranje ili kao zaštita sloj na zemlji tokom zime. Lišće pruža utočište za male životinje, poput ježeva i ptica, koje se hrane insektima i glistama u njemu.
Foto: Freepik
Comments are closed