Mnoge biljne bolesti su sada pritajene, ne odgovaraju im visoke temperature i niska vlažnost. Pred nama je jesen i prve kiše koje dođu izazvaće pravu eksploziju infekcija na biljkama.
Čekaju kišu i pad temperature
Među bolestima biljaka koje čekaju kišu su pepelnice koje izazivaju brojne gljivice. Povećana vlaga i pad temperature pogodovaće nastanku infekcija. Za klijanje spora je neophodna voda na listovima. Razvoju bolesti pogoduju hladnije noći i topliji dani.
Simptomi pepelnica su prepoznatljivi. Na gornjoj površini listova javljaju se mrlje koje rastu i spajaju se. One izgledaju kao da je neko posuo listove brašnom ili šećerom u prahu. Tokom vremena mrlje dobijaju tamnu boju i dolazi do deformisanja i uvijanja listova.
Najviše su ugroženi krastavci i druge tikvenjače, ribizla, ogroz i mnoge druge vrste voća i povrća. Razvoj bolesti će usporiti, ali neće zaustaviti sredstva na bazi mlijeka ili sirutke, drvenog pepela i stajnjaka. Za tretiranje se koriste sredstva na bazi sumpora, preslice, sode bikarbone i bijelog luka.
Recept za sredstvo na bazi sode bikarbone
Za pripremu ovog sredstva će vam trebati 1 l vode, kašičica sode bikarbone, kašičica eko deterdženta za suđe i kašičica ulja. Najbolje je koristiti toplu vodu kako bi se soda i druge komponente što bolje rastvorile u vodi. Ovaj fungicid se koristi jednom u 7 do 15 dana ili poslije kiše.
Foto: Wikimedia Commons/https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Powdery_mildew.JPG
Komentari su zatvoreni