Šljive su jedan od najslađih darova kasnog ljeta, ali kako da uživate u njihovom okusu što duže? Bez brige! S nekoliko jednostavnih trikova, možete osigurati da šljive zadrže svoj savršen okus i svježinu i nakon što sunce zađe za horizont. Evo kako da to postignete.
Berba određuje dužinu čuvanja
Savršeno vrijeme za berbu šljiva je ono kad plodovi nisu potpuno zreli, ali već imaju lijepu boju i čvrstu pulpu. Berba treba da se obavi 3 do 4 dana prije nego što bi šljive bile spremne za konzumaciju. Birajte suho vrijeme za berbu i uvijek berite plodove sa peteljkom. Nakon što ih uberete, ostavite ih nekoliko dana na prozračnom mjestu da bi višak vlage ispario.
Čuvanje u frižideru i zamrzivaču
Ako namjeravate šljivu čuvati kraće vrijeme najbolje je da ih stavite u papirne vrećice ili plastične posude, kako biste ih zaštitili od vinskih mušica. Čuvaju se na sobnoj temperaturi, ali zrelo voće preporučuje se čuvati u hladnijoj prostoriji kako bi se usporio proces zrenja i produžio rok trajanja.
Kad šljive nisu još potpuno zrele postoji nekoliko jednostavnih koraka koje možete pratiti. Evo kako da osigurate da dostignu idealnu zrelosti, pružajući vam najbolji mogući okus. Najbolji način da ubrzate njihovo sazrijevanje je da ih stavite u papirnu vrećicu. Ovaj trik koristi etilen, prirodni gas koji šljive oslobađaju dok sazrijevaju. Kada se šljive nalaze u papirnoj vrećici, on se nakuplja oko plodova i ubrzava proces sazrijevanja.
Nemojte stavljati nezrele šljive u frižider. Hladnoća može usporiti, pa čak i zaustaviti proces sazrijevanja, što može rezultirati bezukusnim i brašnastim plodovima. Šljive koje još nisu dostigle svoju punu zrelost najbolje će sazrijeti na sobnoj temperaturi.
Ako ne žurite, možete ih jednostavno staviti u činiju na pultu. Iako će im trebati malo duže da postignu željeni stupanj zrelosti u poređenju s papirnom vrećicom, ovaj način omogućava prirodno sazrijevanje. Provjeravajte šljive svaki dan da biste osigurali da ne prerastu svoju zrelost. Za dozrijevanje je najbolja sobna temperatura, između 20 i 25 °C. Držite ih dalje od direktne sunčeve svjetlosti kako biste izbjegli pregrijavanje i ubrzano truljenje.
Zrele plodove je najbolje čuvati u frižideru. Hladnoća će usporiti njihovo propadanje. Stavite ih u otvorenu plastičnu vrećicu , što će im omogućiti da „dišu“. U zavisnosti od stepena zrelosti ovakav način čuvanja produžava njihov rok trajanja od dvije do četiri sedmice.
Brašno i kopriva čuvaju šljivu
Da biste šljive sačuvali svježe, nabavite staklenu posudu zapremine 5 l i na dno stavite sloj pšeničnog brašna. Polako složite šljive, pazeći da se ne dodiruju, i pospite ih dodatnim slojem brašna. Zatvorite posudu i čuvajte je na hladnom mjestu. Kada budete spremni za konzumaciju, operite brašno i blanširajte šljive iznad lonca s kipućom vodom. Tada će šljive biti kao svježe ubrane, čak i sredinom zime!
Kopriva je odlična za čuvanje šljiva. Sakupite listove koprive i ostavite ih da se suše na hladnom, sjenovitom i dobro prozračenom mjestu. Ove suhe listove možete koristiti da u njima čuvate plodove štiteći ih od truljenja i omogućavajući dugotrajno čuvanje.
Foto ilustracija: https://pixabay.com/photos/plums-fruit-harvest-organic-933881/
Komentari su zatvoreni