Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

TnewsTnews
Ljekovito i ukrasno bilje

Uživate li u cvjetovima ukrasnog suncokreta?

22. Jula 2024.3 Minuta čitanja

Ukrasni suncokret je izuzetno snažna i otporna biljka koja nije samo laka za uzgajanje već i spektakularna u svom cvjetanju. Njegova jednogodišnja priroda znači da nakon sezone cvatnje, biljka uvene, ostavljajući iza sebe plodno tlo za novi početak. Ime Helianthus dolazi od grčkih riječi za sunce (helios) i cvijet (anthos), fascinira svojom osobinom heliotropizma, tj. sposobnošću da prati kretanje sunca.

Cvjetni ukras bez mnogo truda

I pored toga što je jednogodišnja biljka i zahtjeva sjetvu svake godine, nije zahtjevan. Sije se u aprilu do kraja maja, a cvjeta do kasne jeseni kada je lijepo vrijeme. Može da se sije u posude i kasnije posadi na stalno mjesto na otvorenom. Kada ga uzgajamo u posudama može da naraste do 1.5 m visine, a na otvorenom i više. Najmanja saksija u kojoj ga možemo uzgajati treba imati promjer 30 cm. Ne zaboravite da suncokret ima jak i razgranat korijen. Zbog toga svoj maksimum dostiže kada je posijan direktno na stalno mjesto u dvorištu, vrtu/bašti.

Optimalna temperatura za uzgoj suncokreta kreće se između 20°C i 25°C, dok je idealna vlažnost zemljišta važna za klijanje i rast. Nakon nicanja, redovito zalijevanje održava zemljište dovoljno vlažnim, dok je preporučljivo zalijevanje ujutro kako bi se izbjegle bolesti.

Sjemenke se polažu u zemlju na udaljenost od 20 cm. U optimalnim uslovima niče za sedam dana., a cvjeta već poslije mjesec i po. Kako se radi o robusnoj biljci potrebno je prihranjivati svake dvije sedmice u posudi ili svakih mjesec dana ako je na otvorenom. Jedan cvijet može da traje i do 40 dana. Možemo ih sijati svakih 15 dana kako bi osigurali kontinuitet u cvjetanju. Veoma lijepo se kombinuju sa drugim ukrasnim vrstama, ali i povrćem koje ga podnosi.

Vole ga oprašivači

Ukrasni suncokret se uzgaja u dekorativne svrhe, ali je i veoma koristan. Izuzetno je važan za oprašivače, posebno pčele. Možemo ga posaditi da privučemo oprašivače.

Kako raste u visinu on je prirodna barijera za mnogobrojne štetne insekte, ali i čuva našu privatnost od neželjenih pogleda. Možemo ga posijati na vanjske rubove bašte i tada će štititi povrće od štetočina, biće barijera za njihov prodor u samu baštu.

Posađen u polukrug u nekoliko redova može stvoriti ugodno mjesto za odmor u hladovini. Kada prođe sezona stabljike se sijeku i uklanjaju, a korijen ostaje u zemlji i obogaćuje ga. Jak korijen doprinosi rahlosti zemljišta. Uzgajanje suncokreta može biti zadovoljstvo kako za oko tako i za prirodu, čineći ga idealnim izborom kako za vrtne entuzijaste tako i za one koji cijene prirodnu ljepotu i njegov doprinos u zaštiti drugog bilja i njihovom oprašivanju.

Comments are closed

Povezani članci