Međunarodna federacija pčelarskih udruženja i drugih organizacija Apimondia je odlučila da neće biti dodijeljene nagrade za med, uslijed zabrinutosti zbog sveprisutnih prevara u globalnom lancu snabdijevanja. Ova odluka predstavlja prvi put da med neće biti uključeni u takmičenja, a razlog leži u nemogućnosti adekvatnog testiranja autentičnosti meda.
Krivotvorenje meda – globalni problem
U svom saopštenju Apimondia je navela da je isključenje meda iz nagrada neophodno zbog nemogućnosti da se proizvod u potpunosti testira na krivotvorenje. Prema istraživanjima, sve više proizvoda na tržištu, uključujući med, nije autentično. Nedavne studije Evropske komisije pokazale su da čak 46 posto uzoraka meda može biti falsifikovano, s obzirom na to da su mnogi proizvodi zapravo mješavina meda sa jeftinijim šećernim sirupima.
Nove nade u tehnologiji
Naučnici sa Univerziteta Cranfield razvili su tehniku koja omogućava otkrivanje falsifikovanog meda bez potrebe za otvaranjem tegle, što bi moglo značajno pomoći u borbi protiv prevara u industriji. Međutim, Apimondia smatra da je prerano očekivati povratak meda u nagrade 2025. godine, iako će se nastaviti promovisati med na regionalnoj osnovi, kroz projekte poput „mape meda“ koja će omogućiti bolje razumijevanje geografskih i klimatskih faktora koji utiču na kvalitet meda.
Jeff Pettis, predsjednik Apimondije, ističe da će federacija i dalje raditi na poboljšanju testiranja i smanjenju prevara, a posebno se naglašava da je mnogo manja vjerovatnoća da će lokalni med biti krivotvoren. Ujedinjeno Kraljevstvo je također pooštrilo mjere kako bi osiguralo da med na njihovom tržištu bude autentičan i da zadovoljava visoke standarde kvaliteta.
Foto: Pixabay
Comments are closed