Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Zaštita bilja

Liječenje fuzarije na četinarima: Prevencija i strategije kontrole

10. prosinac 2024.4 Minuta čitanja

Fuzarijum je ozbiljna gljivična bolest koja često pogađa četinarske biljke, uzrokujući značajne ekonomske gubitke u šumarstvu, rasadnicima i pejzažnim zasadima. S obzirom na to da bolest može izazvati smanjen rast, deformacije, isušivanje i smrt stabala, pravovremeno prepoznavanje i liječenje su ključni za zaštitu vaših zasada. U ovom tekstu ćemo se fokusirati na prevenciju, kao i strategije liječenja i suzbijanja ove opasne bolesti.

Provodite preventivne mjere

Prevencija je prvi i najvažniji korak u borbi protiv ovog oboljenja. Održavanje zdravih uslova za rast biljaka i pravilno upravljanje zasadima mogu značajno smanjiti rizik od oboljenja. Prilikom formiranja novih zasada, od ključne je važnosti saditi samo visokokvalitetan i zdrav sadni materijal. Ako su biljke zaražene, bolest će se lakše širiti, što može ozbiljno ugroziti vaše posađene biljke.

Obavljajte preventivne tretmane svake sedmice, od sredine maja do sredine avgusta, naizmjenično koristeći preparate koji sprečavaju razvoj infekcije. Osim toga, temeljno vlaženje površine krošnje, posebno nakon kiše, može pomoći u smanjenju rizika od infekcije.

Reagujte na prve simptome

Ako primijetite simptome na pojedinačnim izbojcima i njihov broj je manji, najbolji pristup je izrezivanje zaraženih izdanaka. Da bi osigurali efikasnu zaštitu tretirajte krošnju i zemljište. Četinarske živice često su podložne razvoju fuzarije, naročito u sjenovitim područjima, u depresijama i drugim mjestima sa lošim drenažnim uslovima. U takvim uslovima, bolest može brzo zahvatiti veći dio biljke, uzrokujući njeno širenje i sušenje biljaka.

Razvoj bolesti obično započinje promjenom boje iglica. Na početku, iglice mogu poprimiti sivkastu nijansu, koja se ubrzo pretvara u smeđu. Ako se bolest ne liječi, grane će početi da se suše, a bolest može zahvatiti cijelu biljku. Često se javlja u gustim, starim zasadima, naročito nakon vlažnih i hladnih proljeća. U tim uslovima, infekcija se širi brzo, često zahvatajući i stabla smreke, čineći ih teško obnovljivim.

Šta preduzeti protiv bolesti?

Liječenje velikih, odraslih biljaka može biti izazovno. Ključno je razumjeti uzroke bolesti i utvrditi odakle dolazi. Ako je osnovni uzrok prekomjerna vlaga ili neodgovarajuća lokacija, potrebno je preduzeti odgovarajuće mjere. Ukoliko je zemljište previše vlažno, potrebno je smanjiti zalijevanje i spriječiti stagnaciju vode. Ako su zasadi previše gusti, neophodno je izvršiti prorjeđivanje biljaka kako bi se poboljšala cirkulacija zraka. Razvoju doprinosi sjena, odnosno nedostatak osvjetljenja. Jedino rješenje u ovakvim uslovima je da se biljka presadi na ocjedito i osvjetljeno mjesto.

Kada radite sa biljkama koje su već oboljele obavezno poslije toga dezinfikujte alat, kako biste spriječili širenje bolesti. Alkohol ili odgovarajući antiseptici su efikasni u ovom procesu. Uklanjanje zahvaćenih izdanaka i grana može spriječiti širenje bolesti na zdrave dijelove biljke. Ako je bolest prešla 70 posto krošnje, preporučuje se potpuno uklanjanje biljke, jer oporavak postaje veoma teško ostvariv.

Kontrola i suzbijanje mogu biti kompleksni, jer ne postoji jedinstvena metoda koja je efikasna za sve slučajeve. Međutim, kombinacija preventivnih mjera i tretmana može značajno smanjiti rizik od infekcije. Korišćenje gljivica Trichoderma i bakterija Bacillus može biti efikasno u suzbijanju rasta Fusariuma, jer ove mikroorganizme mogu konkurirati gljivici i spriječiti njen rast. Primjena fungicida može biti skupa i nije uvijek u potpunosti efikasna.

U slučajevima teške infekcije, može biti potrebno ukloniti ozbiljno zahvaćena stabla kako bi se spriječilo širenje bolesti na zdrave biljke.

Zanimljiv način za otkrivanje fuzarije: miris zemlje

Postoji zanimljiv način da se utvrdi prisustvo gljivica poput Fusariuma, a to je „po mirisu“. Da biste to učinili, uzmite mali dio zemlje ispod stabla koje proučavate i pomirišite ga. Ako osjetite miris pokvarenog lišća i gljiva, to može biti znak da je biljka zaražena i da je vrijeme za početak liječenja. Ovaj jednostavan, ali efikasan test može vam pomoći da pravovremeno reagujete i spriječite širenje bolesti.

Foto: Pixabay

Comments are closed

Povezani članci