Jagorčevina Primula vulgaris, poznata i kao jagorčak ili prvenica, jedna je od prvih znakova proljeća. Njezin cvijet, prepoznatljiv po žutom sjaju, simbolizira povratak života i radosti nakon hladnih zimskih dana. Uz to, ova ukrasna biljka koja koristi u narodnoj medicini, ali i u gastronomiji. Pored svoje raširenosti i ljepoti, jagorčevina je danas ugrožena, a njezine stanište sve više nestaje zbog djelovanja čovjeka i klimatskih promjena.
Najranija cvjetnica
Lako se prepoznaje u proljeće, kada njeni cvjetovi najavljuju dolazak toplijih dana. Cvjetovi su obično jarke žute boje, s promjerom od oko 3 cm i imaju pet latica, a izlaze direktno iz lisne rozete. Cvjeta u periodu od kraja februara do početka maja, ovisno o vremenskim prilikama, a to je upravo vrijeme kada je priroda još uvijek pod utjecajem zime.
Listovi su lako prepoznatljivi. Naborani su, s dlakavim naličjem i savijenim rubovima. Ova biljka obično raste u malim grupama, a njezini cvjetovi stvaraju šareni kontrast zelenoj boji lišća. Preferira staništa koja nisu previše gusta i tamna, zbog čega je često nalazimo na šumskim ivicama, čistinama i u blizini šumskih puteva. Njezin rast najbolje je moguć na glinovitim zemljištima koja su dobro snabdjevena vodom. Ovi uslovi omogućuju jagorčevini da se širi u prirodi, ali je također osjetljiva na promjene u okolišu. Biljka voli umjerene temperature i vlažne uslove, a u oblačnom, hladnijem vremenu cvjeta u punom sjaju. Iako je nekada bila prisutna u velikim količinama, s vremenom je zbog ljudskih aktivnosti, poput sječe šuma i urbanizacije, njezino stanište postalo ugroženo.
Danas je ugrožena zbog klimatskih promjena i nestajanja njezinih prirodnih staništa. Ljetni sušni periodi i ekstremni vremenski uslovi sve više utječu na njezino opstajanje, a biljka postaje sve rjeđa u mnogim područjima. Klimatske promjene i ljudska djelovanja, poput proširenja poljoprivrednih površina i urbanizacije, ugrožavaju ovu prelijepu biljku i njen opstanak u prirodi.
Ljekovitost nježne cvjetnice
Prije nego primijenite čajeve posavjetujte se sa svojim liječnikom. Jednostavan čaj od jagorčevine konzumira se u količini od jedne do dvije šolje kada imate sklonost prema bolesti ligamenata i mišića. On ublažava bolove.
Čaj za bolji san
Ovaj čaj se pije prije svih sintetičkih lijekova koji omogućavaju miran san. Liječi brojne uzroke nesanice i čuvajući opšte zdravlje organizma. Pije se prije spavanja, zaslađen s malo meda. Najbolje djeluje kada je što topliji. Jača srce i nerve, a smiruje glavobolju.
Za pripremu uzmite 50 g jagorčevine, 25 g lavandinog cvijeta, 15 g kantariona i 10 g hmelja. Jednu kašiku vrhom punu stavite u posudu i prelijte sa ¼ l vrele vode i ostavite tri minute. Nakon toga čaj procijedite i pijte.
Slična čajna mješavina, ali sa korijenom jaglaca Primula veris i valerijane, ima sličan rezultat djelovanja. Za neke ljude ova mješavina je još učinkovitija.
Potrebno je uzeti 50 g osušenog korijena jaglaca, 20 g cvijeta lavande, 15 g šišarki hmelja i 5 g korijena valerijane. Čaj se priprema od dvije kašičice ove mješavine i pije se uveče, zaslađen medom, u količini jedne do dvije šoljice.
Foto: Ranka Vojnović
Comments are closed