Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

TnewsTnews
Povtarstvo

Batat – osvojio naše bašte i oranice

18. Aprila 2025.3 Minuta čitanja

Ako ste mislili da je batat (ili slatki krompir) neka neobična biljka rezervisana za tropske krajeve, varate se! Iako je tropska vrsta, lako je napredovao i osvajao naše bašte i oranice. Od njega se koristi mlado lišće, poput blitve ili špinata, i podzemni gomolji koji su bogati vitaminima, vlaknima i prirodnim šećerima. Pronašao je mjesto u svakodnevnoj ishrani odraslih, ali i beba. Može da se koristi i za ishranu domaćih životinja, i lišće i gomolj. Preporučuje se za dijetalni način ishrane, jer ima nizak glikemijski indeks.

Sadnice se lako uzgajaju

Da biste uopšte imali šta da sadite u bašti, prvo morate uzgojiti rasad. Da, dobro ste pročitali. Batat se ne sadi kao klasičan krompir, već je potrebno da uzmete zdrav gomolj koji djelimično potopite u čašu vode. Sada je toplo i on će veoma brzo da „potjera“ nove biljke za dvije sedmice do mjesec dana. Posudu sa vodom i batatom stavite na svijetlo mjesto, ali da nije direktno izložena suncu. Mijenjajte vodu svaka dva do tri dana.

Što je toplije u prostoriji to će se brže pojaviti mlade biljke. Kada narastu iznad 5 cm, pažljivo ih otkinite i stavite u novu čašu vode da o puste svoje korenje. Nakon toga ih sadimo u bašti, odnosno na otvorenom polju.

Sadnja – kada, gdje i kako

Batat ne voli hladnoću. Zapravo, čim temperatura padne ispod 8 °C, on doživi temperaturni šok i prestane da raste. Zato sa sadnjom u bašti ne žurite. Idealno vrijeme je oko sredine maja, kada prođe opasnost od kasnog mraza. Sadnja rasada se obavlja u toplo zemljište (oko 18°C), koje je rastresito, blago kiselo i dobro đubreno kompostom.

Međuredni razmak sadnje je oko 1 m, a razmak u redu od 30 do 40 cm. Biljke formiraju duge loze i treba im mnogo prostora. Birajte lokacije koje su osunčane i zaklonjene od vjetra, sa ph rekacijom od blago kisele do neutralne. Na istoj lokaciji može da se uzgaja najviše tri uzastopne godine, ali tokom vremena štetočine ga otkriju i teško ga je sačuvati za sebe.

Zalijevanje, đubrenje i druge fore

Prvih sedam dana nakon sadnje, batat zahtjeva obilno zalijevanje da bi se primio. Najbolje da ga posadite prije kiše koja će ga zaliti. Poslije toga, zalijevajte samo kada zemlja počne da se suši. Ne pretjerujte sa zalijevanjem. Batat ne podnosi prevlažno zemljište, ali ni sušu. Jednom mjesečno možete dodati malo đubrivo bogato azotom. Ne pretjerujte, jer od previše azota formiraće se više lišća i manje gomolja.

Ciklus uzgoja traje od 90 do 120 dana, od sadnje do berbe. Kada lišće počne da vene i žuti, obično krajem septembra ili početkom oktobra, obavlja se vađenje gomolja. Neće im smetati da ostanu duže u zemlji, ali su privlačni kao hrana raznim štetočinama. Obavezno ih izvadite prije prvog jesenjeg mraza. Nakon što ih iskopate, ostavite ih nekoliko dana da se suše na toplom i suhom mjestu. Tokom ovog perioda u batatu se odvijaju procesi koji ga čine slađim i produžavaju period čuvanja.

Foto: Pexels

Comments are closed

Povezani članci