Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Povtarstvo

Bašta u januaru: Šta trebamo uraditi?

31. prosinac 2024.3 Minuta čitanja

Januar je mjesec kada bašta obično miruje pod slojem snijega, ali to ne znači da je vrijeme da potpuno zaboravite na svoje biljke. Iako zima obustavlja mnoge aktivnosti i januar može izgledati kao miran mjesec za baštu, to je vrijeme kada možete obaviti važne pripreme za sledeću sezonu. Od pregleda plastenika, preko planiranja plodoreda, do održavanja opreme i nabavke sjemena, svaki od ovih zadataka pomoći će vam da vaša bašta bude u najboljem mogućem stanju kada dođe proljeće. Razmišljajte unaprijed, planirajte i uživajte u plodovima svog truda kroz čitavu godinu.

Pregledajte plastenike, zimske usjeve i uskladišteno povrće

Ako imate plastenik, januar je pravo vrijeme da ga pregledate. Zimski snijeg može pritisnuti foliju, pa je važno redovno skidati snijeg kako biste izbjegli oštećenja. Budite pažljivi prilikom čišćenja, koristeći metle ili četke s dugim drškama. Provjerite da li je armatura stabilna i da li je unutrašnja temperatura u stakleniku odgovarajuća za biljke koje tamo uzgajate.

Ukoliko imate grijane plastenike ili staklenike, provjerite stanje biljaka koje se tamo uzgajaju. Možda je vrijeme za dodatnu prihranu, zalivanje ili neke druge radove. Redovno pratite stanje usjeva kako biste osigurali da sve bude u najboljem mogućem stanju dok ne dođe proljeće.

Povrće koje čuvate u skladištima, kao što su krompir, mrkva, cikla, tikve i kupus, januar je period kada je važno obaviti redovan pregled. Čak i ako ste pravilno odabrali materijal za skladištenje, povremeno provjerite stanje povrća, jer je moguće da se skrivene gljivice ili bolesti počnu razvijati. Obratite pažnju na eventualne promjene boje ili mirisa koje mogu ukazivati na početak trulenja.

Provjerite zalihe i planirajte

Sredina zime je savršen trenutak da počnete razmišljati o povrću koje ćete uzgajati sledeće godine. Na osnovu toga kako su se pokazale sorte koje ste uzgajali prošle godine, sada možete napraviti plan i odabrati vrste za uzgoj. Razmislite o tome hoćete li uzgajati povrće za svježu upotrebu, za zimnicu ili za dugotrajno skladištenje. Na osnovu tih ciljeva, napravite listu sorti koje želite posaditi.

Prije nego što krene proljetna sezona kupovine, provjerite svoju kolekciju sjemena. Provjerite rok trajanja i izvršite test klijavosti. Ako primijetite da neko sjeme nije u dobrom stanju, ili ako nedostaje određena sorta, sada je vrijeme da kupite novo sjeme i pripremite se za novu sezonu. Provjerite svoju kolekciju i nabavite sve što vam nedostaje.

Vrijeme je da obnovite zalihe organskog đubriva, bilo da isplanirate kupovinu ili da sami sakupljajte ostatke hrane poput taloga od kafe, kore od voća, ljuske jajeta i druge materijale koji se mogu koristiti za kompostiranje. Organski materijali iz vašeg doma mogu postati dragocjeno đubrivo za vašu baštu u narednim mjesecima.

Foto: Freepik

Related Tags:

Comments are closed

Povezani članci