Evropska unija suočava se s ključnim trenutkom u zaštiti prava životinja, jer je, nakon dugotrajnog čekanja, došlo vrijeme da Komisija ispuni svoje obećanje i zabrani kavezni uzgoj životinja. Novi video izvještaj, koji je objavio talijanski savez End the Cage Age u suradnji s organizacijom Compassion in World Farming CIWF, skreće pažnju na strašne uslove držanja životinja u intenzivnim farmama. Snimke iz Italije i Poljske otkrivaju sramotnu stvarnost kaveznih farmi i dodatno potiču javnost da zahtijeva promjene. Navedeno je da Evropska komisija mora donijeti zakonodavne promjene koje će okončati ove prakse i zaštititi prava životinja.
Nakon brojnih upozorenja, međunarodnih inicijativa i jasnih dokaza o nehumanim uslovima držanja životinja u intenzivnom uzgoju, Komisija EU mora poduzeti konkretne korake i donijeti zakon koji će zabraniti kavezni uzgoj. Patnje koje su prikazane u novom video izvještaju ne smiju biti ignorisane. Evropa mora održati svoju riječ i osigurati da dobrobit životinja postane prioritet.
Patnje zbog kojih EK mora djelovati i održati obećanje
Novi video izvještaj daje šokantne uvide u živote životinja koje se uzgajaju u kavezima. Snimke s talijanskih i poljskih farmi prikazuju zečeve u kavezima toliko malim da ne mogu ispružiti noge. Neki zečevi očajnički grizu rešetke, dok drugi dijele malo prostora s mrtvim sugrađanima. Čak i „poboljšani“ kavezi, koji se često prikazuju kao bolja opcija, nisu dovoljno prostorni niti osiguravaju osnovne potrebe za fizičkim i psihičkim zdravljem životinja.
U Italiji, istražitelji su bili svjedoci prizorima prisilnog uzgoja putem umjetne oplodnje, gdje su mužjaci bili primorani na seksualni odnos s partnericama. Ovaj brutalni postupak nije izoliran, već predstavlja uobičajenu praksu u intenzivnom uzgoju zečeva.
U 2021. godini, kao odgovor na uspješnu Evropsku građansku inicijativu End the Cage Age, koja je prikupila više od 1,4 miliona potpisa, Evropska komisija obećala da će do kraja 2023. godine predstaviti zakon koji bi zabranio kavezni uzgoj. Nažalost, ovaj rok je prošao, a Komisija još uvijek nije donijela konkretne korake ka ostvarivanju ove obaveze.
Potreba za hitnim reagovanjem
Svake godine u Europi bude zaklano oko 77 miliona zečeva, od kojih je čak 90 % uzgajano u kavezima. U Italiji, 2023. godine zaklano je 14,5 miliona zečeva, a velika većina njih potiče iz horor farmi. Ove brojke ukazuju na ozbiljnost problema i potrebu za hitnom akcijom. Zbog kašnjenja u donošenju zakona, uslovi na evropskim farmama ostaju nevjerojatno loši, i to unatoč jasnim dokazima o patnjama životinja. Ovo nije samo pitanje pojedinačnih farmi, već sistematskog problema. Prema istraživanjima, ne radi se o sporadičnim slučajevima kaveznog uzgoja, već o standardnoj praksi koja uzrokuje patnje miliona životinja.
Evropska komisija sada mora preuzeti odgovornost i ispuniti obećanje da će osigurati zakonodavne promjene koje će ukinuti ovu praksu. Ekološki prihvatljive alternative već postoje i koriste se širom svijeta, što znači da je promjena moguća, a to je obaveza koju EU mora ispuniti.
Foto: Pixabay
Comments are closed