Bicikl je danas mnogo više od sportskog rekvizita, a za mnoge je postao svakodnevni saputnik i nezamjenjiv pomoćnik u toku obavljanja dnevnih aktivnosti. On nam omogućava da budemo u pokretu kada većina automobila stoji zbog gradske gužve. Ljetni period i odlazak u prirodu često znače češće korištenje bicikla, bilo za kratke izlete, svakodnevne zadatke ili jednostavno uživanje u prirodi.
Odabir pravog bicikla nije samo pitanje estetike ili cijene, pravi model može učiniti razliku između naporne vožnje i istinskog užitka. Na kraju dana, bicikl nije samo prevoz već vaš saputnik u malim svakodnevnim avanturama.
Gdje se želite voziti? Ključna pitanja prije izbora bicikla
Nekada je izbor bicikla bio jednostavan. Mogli smo birati između bicikla za djecu i za odrasle. Danas, međutim, proizvođači nude toliko varijanti da je ponekad teško shvatiti šta nam je zaista potrebno, a šta je samo marketinški trik. Prije kupovine, važno je postaviti nekoliko pitanja: kako ćete koristit bicikl, gdje ćete se najčešće voziti, koliko često, na koju udaljenost, kakva je podloga, koja veličina okvira odgovarajuća za vas, od kakvog materijala i koliko ste planirali da potrošite za kupovinu novog bicikla?
Odabir pravog bicikla ne zavisi samo od izgleda ili brenda, već prije svega od vašeg terena, navika i potreba. Bez obzira da li sanjate o laganim vožnjama uz rijeku, šumskim avanturama ili efikasnom prevozu do gradske pijace, odgovor na nekoliko jednostavnih pitanja može vas odvesti pravo do idealnog modela.
Prva i možda najvažnija stvar na koju treba obratiti pažnju jeste gdje planirate da vozite? Ako je ruta kojom se najčešće krećete ravna i asfaltirana, dovoljan je lagan gradski ili fitnes bicikl. Za duže ture kroz prirodu, šumovite krajeve ili makadamske puteve, potrebno je nešto robusniji model, poput turističkog bicikla, brdskog modela ili čak makadamskog hibrida. S druge strane, za one koji ciljaju na brzinu i asfaltirane staze, cestovni bicikl sa tankim gumama i višebrzinskim sistemom može biti savršen saputnik.
Planirate li samo povremene vikend vožnje? Onda nema potrebe da ulažete u vrhunski opremljen model. Međutim, ako će bicikl postati vaš svakodnevni prevoz, pogotovo na zahtjevnijim terenima, tada su izdržljivost, udobnost i pouzdani mehanički dijelovi investicija koja se isplati. E-bicikli su, recimo, odlični za svakodnevna putovanja uz minimalan napor, ali i za one koji žele savladati teže uspone bez pretjeranog znojenja.
Nisu svi putevi isti. Ravna asfaltirana cesta je idealna za lagane, brze bicikle. Međutim, ako se često krećete neravnim stazama, kroz naselja s lošijom putnom infrastrukturom ili preko brdovitog terena, tada vam je potreban stabilan bicikl sa naprednim sistemom amortizacije, disk kočnicama i čvrstim okvirom. Mountain bike s prednjim ovjesom i debelim gumama može biti odličan izbor za vožnje kroz blato, šljunak i kamen.
Bicikli su sve češće dizajnirani s obzirom na tjelesnu građu vozača. Ženski modeli obično imaju niži okvir, lakšu konstrukciju i nešto uži upravljač za bolju kontrolu. Muški bicikli su robusniji i često imaju višu gornju cijev. Dječji bicikli uzimaju u obzir visinu i starost djeteta, a mnogi modeli dolaze s mogućnošću podešavanja kako bi rasli zajedno s mališanima. Veličina okvira također je ključna, jer bicikl mora odgovarati vašem tijelu kako biste izbjegli neudobnost, bolove u leđima ili koljenima.
Različiti bicikli dolaze sa specifičnim dizajnerskim rješenjima, tehničkim rješenjima i komponentama koje ih čine pogodnim za određene vrste vožnje. Ultralaki cestovni bicikli idealni su za treninge i sportske izazove. MTB-ovi sa širokim gumama i viljuškom za ovjes bez problema prelaze preko korijenja i kamenja. Gradski modeli sa korpama, blatobranima i svjetlima olakšavaju svakodnevne zadatke, dok turistički bicikli nude udobnost za višesatne vožnje.
E-bicikli sve više osvajaju tržište jer omogućavaju korisnicima da savladaju i najteže terene bez velikog fizičkog napora. Savršeni su za osobe koje žele više mobilnosti, ali uz manje napora, bilo da je riječ o starijima, rekreativcima ili onima koji samo žele uživati bez napora.
Vaš budžet značajno određuje koje komponente i materijale možete očekivati. Bicikli s osnovnim aluminijskim ramovima i standardnim mjenjačima savršeni su za rekreativne vozače. Oni koji žele dugoročnu pouzdanost i performanse, mogu investirati u modele s karbonskim ramovima, naprednim sistemima amortizacije i visokokvalitetnim kočnicama.
Šta odabrati?
Na tržištu možete pronaći razne tipove bicikla, a trebate kupiti onaj koji se najbolje slaže uz vaš životni stil. Prije svega, kupujete alat koji će vam omogućiti da ga što udobnije koristite za svakodnevne aktivnosti, vožnju u prirodi ili bavljenje sportom. Dajemo vam kratak pregled osnovnih tipova bicikla.
- Gradski bicikl – jednostavnost na prvom mjestu
Ako se vaša ruta najčešće kreće asfaltom, trotoarima i stazama, gradski bicikl je siguran izbor. Idealni su za kratke udaljenosti, kretanje po asfaltu i obavljanje svakodnevnih obaveza. Lagani, sa jednom ili više brzina, često dolaze s dodatnom opremom poput korpe, blatobrana i svjetala. Nude udoban, blago nagnut položaj za sjedenje i dobar pregled prometa. Oni trebaju biti praktični, udobni i stvoreni za svakodnevicu. U ovoj grupu razlikujemo: prigradski, gradski i e-gradski bicikl.
- Cestovni bicikl – brzina na prvom mjestu
Ako volite brze vožnje po asfaltiranim cestama i duge ture, cestovni bicikl je pravi izbor. Oni trebaju biti brzi, izdržljivi, da imaju aerodinamični dizajn, lagan ram, tanke točkove i više brzina. Njihov zadatak je da zadovolje naš cilj – brzu vožnju na dobroj podlozi, jer nisu za neravne i neasfaltirane puteve. I u ovoj grupi razlikujemo: trkaće, aero, izdržljive, ciklokros i e-cestovne bicikle
- Brdski bicikl – kada teren postane izazov
Ako planirate off-road vožnje kroz prirodu, uzbrdo i nizbrdo, preko kamenja, blata, snijega, visoke trave i šljunka, ovo su bicikli za vas. Imaju široke gume koje obezbijeđuju stabilnost i dobar kontakt sa neravnom površinom. Sporiji su i teži od gradskih modela. Nisu za vožnju po asfaltu, po gradu.
Ovo je samo osnovna podjela raznih tipova bicikla. Popularni su turistički, makadamski, krstareći. Savremeni razvoj donio je da za svaki tip imamo nekoliko podtipova, veliki broj modela, ali i električne verzije.
Foto: Pixabay
Comments are closed