Brojni baštovani su primijetili da cvjetovi i mladi plodovi krastavca žute i otpadaju.
Da li znamo uzroke?
Ovaj problem može imati nekoliko uzroka, a jedan je pogrešna rezidba. Mnogi baštovani zanemaruju orezivanje krastavaca. Ostavljanje svih bočnih izdanaka, posebno na nižim etažama biljke, rezultira velikim brojem cvjetova koje biljka ne može podržati. Važno je i da se kontroliše broj bočnih izdanaka po biljci, što zavisi od sorte ili hibrida, gustine, ishrane, navodnjavanja.
Pregusta sadnja i loša ishrana mogu biti ključne, jer ako biljka ne dobija dovoljno hranjivih sastojaka ili su biljke zasađene pregusto, dolazi do odbacivanja suvišnih cvjetova kako bi usmjerila svoje resurse na preostale cvjetove i mlade plodove.
U fazi plodonošenja, krastavci zahtijevaju povećanu količinu vode pravilno uravnoteženu ishranu. Treba prilagoditi režim navodnjavanja i prehrane kako bi se zadovoljile potrebe biljke za fosforom, kalijumom i ostalim nutrijentima. Nedovoljno zalijevanje dovodi do odbacivanja cvjetova.
Partenokarpne sorte često imaju više ženskih cvjetova, ali mogu imati problema s oprašivanjem. Preporučuje se dodavanje oprašivača ili ručno oprašivanje kako bi se osiguralo uspješno formiranje plodova.
Ekstremne temperature, bilo previsoke ili preniske, mogu dovesti do pojave toplotnog stresa. Kada su biljke u ovakvom stanju oprašivanje je loše. Polen i tučak se osuše i nema oplodnje, oprašivači ne posjećuju cvjetove koji imaju malo nektara.
Savjeti za očuvanje zdravlja krastavaca uključuju pravilno orezivanje, osiguravanje adekvatne ishrane i vode, kao i prilagodbu uzgojnog režima specifičnim zahtjevima biljke. Ovo će pomoći u smanjenju problema s otpadanjem cvjetova i osigurati bolji prinos zdravih plodova.
Comments are closed