Mediteran, jedno od najljepših i najvažnijih mora na svetu, suočava se s ozbiljnim izazovima koji ugrožavaju njegov ekosistem, privredu i obalu. Novi izvještaj koji je objavio Mediterranean Experts on Climate and Environmental Change naglašava rastuću ranjivost mediteranskog regiona, posebno u kontekstu klimatskih promjena, zagađenja plastikom i nestašice vode.
Klimatske promjene i rastući izazovi
Prema podacima MedECC-a, globalno zagrijavanje u Mediteranu već je premašilo kritični prag od 1,5°C u odnosu na predindustrijsku eru, a do 2100. godine, u najgorem scenariju, moglo bi doseći čak 2,9°C. Ove promjene donose ozbiljne reperkusije za ekosisteme, s obzirom na to da bi zagrijavanje morskih voda moglo doseći porast od 2,7 do 3,8°C, što bi ugrozilo biodiverzitet i značajne sektore kao što su ribarstvo i turizam.
Rast nivoa mora predstavlja još jednu prijetnju koja se procjenjuje na 2,8 milimetara godišnje, što je dvostruko brže nego u 20. vijeku. Do kraja ovog vijeka, nivo mora mogao bi porasti za više od jednog metra, povećavajući rizik od poplava i ugrožavajući do 20 miliona ljudi na obali. Ove promjene ne ugrožavaju samo ljude, već kulturnu i infrastrukturnu baštinu Mediterana.
Zagađenje plastikom, nestašica vode i održivo rješenje
Mediteran je trenutno jedno od najzagađenijih mora na svetu, a plastika čini ključni problem. Bez odlučnih intervencija u upravljanju otpadom, ovaj problem mogao bi se znatno pogoršati do 2040. godine. Pored toga, sve veća nestašica vode, pogoršana turističkim tokovima i neodrživim upravljanjem resursima, postavlja dodatni izazov za region.
Inovativna rješenja, održivo upravljanje prirodnim resursima i saradnja među mediteranskim zemljama ključni su za smanjenje posledica klimatskih promjena i očuvanje ovog vitalnog regiona. Izvještaj naglašava neophodnost integriranog pristupa zasnovanog na principima voda-energija-hrana-ekosistemi (WEFE), kako bi se obezbijedila dugoročna sigurnost vode, hrane, energije i ekosistema.
Foto: Pixabay
Comments are closed