Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Evropa

Poljski spužva grad u borbi protiv poplava

21. rujna 2024.2 Minuta čitanja

Poljski grad Bydgoszcz se već nekoliko mjeseci ponosno naziva „spužva grad“ zbog revolucionarnog sistema 66 retencijskih rezervoara koji su postavljeni u gradu, izvještava RMF24. Ovaj inovativni pristup ne samo da smanjuje rizik od poplava, već i omogućava efikasno korišćenje kišnice za zelene površine. S druge strane je sve ono što se dešava u većini gradova: sječa drveća, betonizacija, kanalizacija koja se ne održava ili je malog kapaciteta i ne prati razvoj gradova.

Inovativni sistem za sakupljanje kišnice i sprečavanje poplava

Novi sistem retencijskih rezervoara u Bydgoszczu ima za cilj sakupljanje kišnice koja pada tokom obilnih kiša. Ovi rezervoari, postavljeni tri metra ispod površine, smješteni su na strateškim lokacijama širom grada. Kada kiša padne, voda se sliva u kanalizaciju, a zatim se preko specijalnih priključaka preusmjerava u rezervoare. Na taj način, voda se akumulira, sprečavajući poplave i štete na objektima. Direktor vodovoda, Stanisław Drzewiecki, objašnjava da sistem efikasno drži vodu pod kontrolom i sprečava njeno prelivanje na površinu. Ovako prikupljena voda se prečišćava i koristi za potrebe grada, od pranja ulica do zalijevanja cvijeća.

Ova akumulirana kišnica može se dalje koristiti za zalivanje gradskih parkova i drugih zelenih površina, čime se dodatno smanjuje potrošnja vode iz drugih izvora. Bydgoszcz planira da godišnje prikupi oko 30 miliona litara kišnice, čime će značajno doprinijeti održivosti grada.

Upravljanje vodom u skladu s prirodom

Kako bi se smanjili efekti klimatskih promjena i urbanizacije, Bydgoszcz postavlja temelje za „zeleno-plavu infrastrukturu“. Ovaj koncept, inspirisan rješenjima iz Japana i Danske, fokusira se na prirodno upijanje vode i povratak prirodnih ciklusa u urbane sredine. Građani su sve više svjesni značaja štednje vode, a mnogi od njih već prikupljaju kišnicu u svojim dvorištima.

Prvi testovi novog sistema pokazali su se uspješnim tokom prethodnih obilnih padavina, bez izvještaja o poplavama. Ovo je dokaz da se filozofija „spužva grada“ može primijeniti u praksi, čime se Bydgoszcz postavlja kao lider u adaptaciji gradova na klimatske promjene. Projekt je realizovan sredstvima Evropske unije, a 17. 9. 2024. potpisan je sporazum o približno 39 miliona € sredstava EU za daljnji razvoj sistema.

Foto: https://hr.wikipedia.org/wiki/Bydgoszcz#/media/Datoteka:Bydgoszcz_BRE_spichrze.jpg

Related Tags:

Comments are closed

Povezani članci