Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Povtarstvo

Razlike između ozimog i jarog bijelog luka

13. listopada 2024.2 Minuta čitanja

Jesen je vrijeme sadnje ozimog bijelog luka, ali ako ste nevješti razlikovanje glavica ozimih i jarih sorti može biti problem. Razlikuju se u nekoliko ključnih aspekata, uključujući fizičke karakteristike, uslove rasta i vrijeme sadnje. U ovom tekstu predstavljamo glavne razlike kako bismo vam pomogli da odaberete odgovarajući varijetet.

Koje su karakteristike ozimih sorti?

Lukovice ozimog bijelog luka su krupnije i obavijene s više zaštitnih listova. U narodu se kaže da je „bolje obučen“. Čenovi/čehnjevi/režnjevi su krupniji i raspoređeni su u jednom krugu oko čvrste drške (cvjetnog stabla) koja je u središtu glavice. Obično ih bude od 6 do 8 komada. Glavica je kompaktnija.

Sadi se oko 20 dana ili 3 do 4 sedmice prije prvih mrazeva. Biljke mogu da podnesu niske temperature tokom zime. Glavice se iz zemlje vade ranije od jarog bijelog luka i imaju manju dugotrajnost.

Po čemu se prepoznaju jare sorte?

Jari bijeli luk ima manje glavice s većim brojem manjih čenova raspoređenih u spiralnom obliku u nekoliko redova. Drška u središnjem dijelu glavice nije izražena. Može da se čuva duži vremenski period.

Sadi se isključivo na proljeće u toplom zemljištu kada temperatura dosegne najmanje 5 do 6 °C. Najbolji termin za sadnju je krajem februara i tokom marta u kontinentalnom području. Na jugu sadnja je nešto ranija, a u planinskim područjima kasnija. Ne podnosi nisku temperaturu zemlje. Ako ga posadimo u hladnu zemlju, dolazi do njegovog propadanja.

Gastronomske razlike

Ozimi bijeli luk ima intenzivniji, oštar i ljutkast okus, što ga čini savršenim za jela koja zahtijevaju snažan ukus. Zbog svoje čvrstoće, može se dugo čuvati bez gubitka kvalitete.

Jari bijeli luk ima blaži i pikantan okus, koji ga čini pogodnim za svježe salate i jela gdje se ne želi dominirati ostalim sastojcima. Njegova nježna aroma je manje izražena nego kod ozimog luka, što ga čini idealnim za upotrebu u svježim jelima.

Related Tags:

Comments are closed

Povezani članci