Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Voćarstvo

Reljef i njegov uticaj na voćna stabla

5. Septembra 2024.3 Minuta čitanja

Reljef terena igra ključnu ulogu u uspjehu voćnjaka, jer različiti reljefni oblici mogu značajno utjecati na rast, razvoj i plodonošenje voćnih stabala. Svaki aspekt reljefa, od nagiba i ekspozicije do prisutnosti hladnih udolina i vjetrovitih koridora, može imati dubok utjecaj na zdravlje i produktivnost voćaka. Razumijevanje ovih faktora omogućava bolju prilagodbu i optimizaciju uslova za sadnju voća.

Hladne udoline i vazdušna drenaža

Hladne udoline, koje su često omeđene visokim brdima ili planinama, nisu idealne za uzgoj voćaka. Na ovim područjima često dolazi do sakupljanja hladnih vazdušnih masa, što može dovesti do čestih kasnih proljetnih mrazeva. Ovi mrazevi mogu ozbiljno oštetiti mlade sadnice i smanjiti prinos. Magla, koja je česta pojava na takvim terenima, dodatno pojačava rizik od infekcija i može otežati oprašivanje, što negativno utječe na kvalitet i količinu plodova.

Reljef također igra važnu ulogu u oblikovanju koridora kroz koje prolaze jaki vjetrovi. Ovi vjetrovi mogu uzrokovati mehanička oštećenja na stablu, uključujući lomljenje grana i opadanje plodova prije nego što su potpuno zreli. Voćke poput jabuka i krušaka posebno su osjetljive na jake vjetrove. U cilju zaštite, preporučuje se podizanje vjetrozaštitnih pojaseva, koji mogu pomoći u smanjenju štete i poboljšanju općeg zdravlja voćaka.

Nagib i ekspozicija lokaliteta

Nagib terena značajno djeluje na način sadnje i pripremu zemljišta. Kada je nagib veći od 7 %, potrebno je prilagoditi pripremu zemljišta, što može uključivati izgradnju bankina za sprječavanje erozije i optimizaciju drenaže. Za nagibe preko 10 %, neophodna je izgradnja terasa, koje omogućava ravnomjerniju raspodjelu vode i nutrijenata te smanjuje rizik od erozije tla.

Ekspozicija terena, tj. njegov položaj prema stranama svijeta, utiče na osvjetljenost, temperaturu i vlažnost lokaliteta. Južne strane, koje su izložene većem broju sunčanih sati, često se brže zagrijavaju i stoga voćke na ovim područjima brže kreću s vegetacijom. Međutim, ovo ranije buđenje vegetacije može izložiti stabla većem riziku od kasnih proljetnih mrazeva. S druge strane, sjeverni dijelovi terena su hladniji i vegetacija se razvija sporije, što može biti prednost u područjima sklonim ranijim mrazevima. Izloženost sunčevoj svjetlosti ima značajan utjecaj na zdravlje voćaka i njihov razvoj. Evo nekoliko smjernica za izlaganje suncu:

Puno sunce: 12 do 8 h direktne sunčeve svjetlosti dnevno. Ovakvi uslovi omogućavaju maksimalni rast i razvoj voćaka, idealni su za većinu voćnih sorti.

Djelomična hladovina: 6 do 4 h direktne sunčeve svjetlosti, posebno od podneva do poslijepodneva. Ovi uslovi su pogodni za voćke koje ne podnose cijeli dan izlaganje sunčevim zrakama.

Djelomično sunce: 4 do 2 h direktne sunčeve svjetlosti, uglavnom u ranim jutarnjim ili kasnim poslijepodnevnim satima. Ove uslove podnose voćke koje su tolerantnije na niže količine svjetlosti.

Puna hladovina: Nema direktne sunčeve svjetlosti, filtrirana svjetlost do potpune sjene. Većina voćnih stabala ne uspijeva u potpunoj sjeni, jer im je potrebna određena količina sunčeve svjetlosti za fotosintezu i plodonošenje.

Razumijevanje i pravilno upravljanje ovim reljefnim faktorima ključni su za uspješan uzgoj voćaka i ostvarivanje optimalnih prinosa. Prilagodba specifičnim uslovima lokaliteta može značajno poboljšati zdravlje i produktivnost voćnih stabala.

Foto ilustracija: https://pixabay.com/photos/apples-foggy-morning-fruit-tree-7535445/

Komentari su zatvoreni

Povezani članci