Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Zanimljive teme

Uticaj hemijskih đubriva na zemljište i kvalitet usjeva

9. kolovoza 2024.3 Minuta čitanja

Mnogi su svjesni štetnih efekata hemijskih mineralnihđubriva na biljke i ljudsko zdravlje, ali kako tačno hemijska đubriva utiču na zemljište i kvalitet usjeva? Dok se često raspravlja o neposrednim posljedicama po zdravlje ljudi, važno je razumjeti i dugoročne efekte na kvalitet zemljišta i usjeva. Hemijska đubriva, iako korisna u trenutnom uzgoju, mogu imati brojne neželjene posljedice koje se reflektuju na kvalitet zemljišta i poljoprivrednih proizvoda.

Negativni uticaji na zemljište

Hemijska đubriva često imaju nisku efikasnost, što znači da samo mali postotak hranjivih materija bude iskorišten od strane biljaka. Na primjer, azotna đubriva su efikasna samo 30 do 50 % zbog isparljivosti i ispiranja, dok fosfatna đubriva imaju efikasnost samo 10 do 25 %. Ostali elementi poput cinka, magnezijuma i kalcijuma formiraju nerastvorljiva jedinjenja koja smanjuju njihovu dostupnost biljkama. Dugotrajna primjena hemijskih đubriva može uzrokovati zakiseljavanje tla, što smanjuje njegovu agronomsku vrijednost i dovodi do zbijanja i razaranja agregatne strukture zemljišta. Ovo može negativno uticati na kvalitet i prinos poljoprivrednih kultura.

Ona ne sadrže organske komponente ili humus, što može dovesti do ozbiljnih problema u strukturi zemljišta. Nedostatak organske materije uzrokuje zbijanje zemljišta i smanjuje njegovu sposobnost da zadrži vodu i hranljive materije, što dodatno smanjuje prinos i kvalitet usjeva. Dugotrajna upotreba azotnih đubriva, poput amonijuma, oslobađa vodikove jone koji zakiseljavaju zemljište i mogu zamijeniti jone kalcija na koloidnim česticama tla, dodatno pogoršavajući strukturu zemljišta.

Posledice po kvalitet usjeva i zdravlje ljudi

Osim što negativno utiču na zemljište, hemijska đubriva mogu imati ozbiljne posledice po kvalitet usjeva. Nedostatak mikroelemenata u zemljištu može uzrokovati neravnotežu u biljkama, što rezultira voćem koje je kiselo i povrćem koje je bezukusno. Nakupljanje toksičnih metala poput cinka, bakra, kobalta i hroma može povećati nivo arsena u zemlji, što predstavlja rizik za zdravlje ljudi.

Upotreba jednokomponentnih đubriva može dovesti do akumulacije soli u zemlji, što umanjuje kvalitet poljoprivrednih proizvoda i povećava prisustvo patogenih bakterija. Ovo može pogoršati kvalitet zemljišta i usjeva, a takođe povećati nivo nitrata u povrću, što može rezultirati stvaranjem kancerogenih jedinjenja poput N-nitrozamina. Ovi efekti naglašavaju potrebu za pažljivim razmatranjem upotrebe hemijskih đubriva i istraživanjem održivijih alternativa za očuvanje kvaliteta zemljišta i zdravlja usjeva.

Foto ilustracija: https://pixabay.com/photos/fertilizer-spreader-tractor-7204690/

Related Tags:

Comments are closed

Povezani članci