Sezona grijanja donosi porast smoga, koji postaje sve učestaliji u zimskim mjesecima. To je ozbiljan problem koji utiče na kvalitet života, zdravlje stanovništva i životnu sredinu. Mnogi građani nisu ni svjesni koliko je ozbiljan, dok se drugi osjećaju bespomoćno.
Kada se pojavljuje i zbog čega?
Smog je mješavina magle i zagađivača u atmosferi, a naziv potiče od engleskih riječi smoke (dim) i fog (magla). Najveći uzročnici smoga su sistemi za grijanje, kućne peći koje sagorjevaju sve, od uglja do raznog otpada, ali potiče i od industrije, transporta i energetske proizvodnje. U kombinaciji sa maglom, ove emisije stvorene ljudskim aktivnostima izazivaju gust dim koji se zadržava u atmosferi, smanjujući kvalitet vazduha i otežavajući disanje.
Najprisutniji je tokom zime, kada se javlja više magle i povećava upotreba sistema za grijanje. Naši gradovi su ugroženi, a posebno su ugroženi oni koji se nalaze u dolinama ili imaju slabu cirkulaciju vazduha zbog loše urbanističke izgradnje. Osim toga, smog nije ograničen na jedno područje, on se rasprostire, ne poznaje granice gradova, što naglašava potrebu za zajedničkom borbom protiv ovog problema.
Koliko je štetan i šta uraditi?
Smog je ozbiljan zdravstveni problem. Najugroženiji su deca, stariji ljudi i trudnice. Posledice smoga uključuju bolesti poput astme, alergija, probleme sa disanjem, bolesti srca, raka i opšteg smanjenja imuniteta, kako ljudi, tako i životinja, biljka i cjelokupne prirode. Zato je važno preduzeti mjere zaštite i smanjiti emisiju zagađivača.
Kako bi se smanjio njegov negativan uticaj važno je smanjiti emisiju zagađivača, koristiti javni prevoz ili bicikla umjesto automobila, obezbjediti bolju izolaciju kuća, zgrada i objekata, imati efikasnije peći i ne ložiti razni otpad, posebno otpadna ulja. Kada smog preplavi gradove, najvažnija je zaštita ličnog zdravlja. Preporučuje se smanjenje aktivnosti na otvorenom, ako je nužno izlaziti nosite maske protiv smoga. U zatvorenom prostoru, treba izbjegavati ventilaciju kako bi se spriječio ulazak zagađenog vazduha, dok je korišćenje pročišćivača vazduha korisno, ali treba paziti na štednju energije. Prirodni pročišćivači, poput biljaka dracene i spatifiluma, mogu pomoći u poboljšanju kvaliteta vazduha unutar doma.
Foto: Ranka Vojnović
Comments are closed