Shopping cart

Magazines cover a wide array subjects, including but not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

TnewsTnews
Voćarstvo

Uzgajanje šljive iz koštice

4. Oktobra 2024.2 Minuta čitanja

U današnje vrijeme sve više ljudi se okreće prirodnom uzgajanju voća, a uzgoj šljive iz koštice može biti izuzetno iskustvo. Ovaj proces, koji ima duboke korijene u istoriji, ne zahtijeva mnogo resursa i može donijeti plodove koje ćete sami ubrati. Ono što moramo znati je da iz koštice nećemo dobiti istu biljku kao onu sa koje smo ubrali plod. Na plodove ovako dobivenih stabala  moraćemo sačekati više godina. Obično se iz koštice uzgajaju divlje podloge na koje možemo kalemiti željene sorte.

Prirodan proces

Uzgajanje šljive iz koštice može se činiti izazovnim, ali u stvarnosti je to jednostavan proces koji se dešava u prirodi. Odaberite plodove sa zdravih stabala, na kojima nema simptoma oboljenja. Kada pojedete plod šljive ostaće vam koštica koju operete. Možete koristiti staru četkicu za zube da uklonite ostatke mesa ploda.

Obavezna je stratifikacija, odnosno izlaganje niskim temperaturama. U toku 10 do 12 sedimca koštica se izlaže temperaturama između 1 i 5 °C. Ako želite da sami obavite stratifikaciju, najbolje je da koštice umotate u navlažen papirnati ubrus i stavite u najlonsku zip vrećicu i držite je  u frižideru šest do osam sedmica. Povremeno provjeriti da se salveta nije osušila.

Pazite na glodare

Kako bi ubrzali klijanje slomite košticu, ali pazite da ne ošteti sjeme koje se nalazi u unutrašnjosti. Posadite u zemlju proklijale koštice na dubinu od 5 do 8 cm. Posudu postavite na svijetlo, prohladno i redovno zalijevajte. Kada prođe opasnost od mraza mladu biljčicu posadite na stalno mjesto koje je najmanje 6 h izloženo suncu. Najbolje je da ih posadite u posude, jer su sjemenke odlična hrana za glodare.

Drugi način je da pripremite gredicu na otvorenom. Posijte koštice i prekrijte zemljom. Ostavite preko zime da priroda odradi svoje. Na proljeće, kada prođe opasnost od mraza, presadite biljke da bi imale više prostora da rastu i da se razvijaju.

Prilikom sadnje zalijte slabim rastvorom đubriva. Redovno zalijevanje vodom je ključno, naročito u ljetnim mjesecima kada se zemlja brzo isuši.

Foto: Freepik

Related Tag:

Comments are closed

Povezani članci